WordPress SSL Hatası ve WordPress SSL (HTTPS) Yönlendirmesi

WordPress SSL Hatası ve WordPress SSL (HTTPS) Yönlendirmesi yapacagız. Google’ın seo politikaları gün geçtikçe hayatımıza bazı kavramları sokuyor, veya bazı kavramları zorunlu hale getiriyor.Bunların başında da HTTPS kavramının neredeyse zorunlu hale getirilmesidir.Google Chrome tarayıcısı ile de bunu mümkün oldugunca hayatımıza dayatıyor! HTTP protokolü olmayan sitelere “GÜVENLİ DEĞİL” ibaresini tarayıcının sekmesine yazdırırırken, HTTPS olan sitelerde GÜVENLİ olarak işaretlemektedir. Site sahipleri HTTP protokolünden HTTPS protokolüne geçişte de site sahipleri zorluklar ve hatalarla karşılaşmaktadır. WordPress SSL Hatası Çözümü ve WordPress SSL (HTTPS) Yönlendirmesi konusunda sizlere bu yazımızda yardımcı olmaya yol göstermete çalışacagız.

Http’den https’ye geçişlerde çoğu arkadaşın yaşadığı sorunlardan biri de WordPress SSL Hatası ve WordPress SSL (HTTPS) Yönlendirmesidir. WordPress altyapısına ait sitelerde SSL kurulumu ardından tüm sayfaların http protokolünden https protokolüne yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu ayarın doğru yapıldığında sitelerinizde GÜVENLİ ibaresi yer almakta, aksi durumda ise  sitenizin temasında bozulmalar, sitenizde sayfa hataları ve adres çubuğunda bu adres güvenli değil gibi hatalar alacaksınız ve siteniz doğru çalışmayacak sürekli hatalı şekilde bir görüntü verecektir.

WordPress SSL Hatası Nasıl Giderilir? (Güvenli Değil Hatası Çözümü)

SSL sertifikaları comodorapidsslGeotrustTrustwave gibi dünya çapında hizmet veren bir çok firma tarafından ücretli bir şekilde sağlanmakla birlikte ÜCRETSİZ birşekilde Türk firmaları da bu hizmeti aktif etmiş bulunmaktadır. Hosting firmaları da ( Güzel Hosting – Veridyen gibi kullandığımız türk ya da yabancı firmalar) SSL sertifikası satışı yapıyorlar fakat yine bu firmalar sizlere ücretsiz bir şekilde bu hizmeti de sunmaktadır.

Eklenti ile Sssl Hatası Giderme

Bazı durumlarda web sitenizden eklentiden ya da temanızdan kaynaklı “http” içeren linkler olabilir, bu durumda tarayıcınız ssl hatası verecektir.  Çözümü için wordrpess eklentisi ile bu yönlendirmeyi yapabilirsiniz.

1-Öncelikle wordpress sitenize Really Simple SSL eklenti kurulumunu gerçekleştirin ve etklentiyi etkin hale getirin.

2-Eklentiyi etkinleştirir etkinleştirmez karşınıza hemen alttaki resimde olduğu gibi otomatik bir uyarı kutucuğu gelecektir.  Önce Go ahead, activate SSL ! butonuna tıklayarak SSL aktivasyonunu gerçekleştirmelisiniz.

3-Ardından Admin Paneli >> Ayarlar >> SSL >> Settings sekmesine gidin ve eklentinin ayarlarını hemen altta yer alan resimdeki gibi yapın.Eklenti kurumunun ardından, wordrpess admin paneli içerisinden Ayarlar > SSL bölümüne erişerek, eklenti ayarlarının Settings bölümününü aşağıra yer alan resimde olduğu gibi güncelleyebilir ve web sitenizi SSL yönlendirmesi ile kullanabilirsiniz.

wordpress-ssl

wordpress-ssl

.htaccess dosyasına https yönlendirme kodu ekleme

WordPress kurulu hostumuzun public_html/ klasörü altında yer alan .htaccess dosyasını FTP programı (veya cPanel dosya yöneticisi kullanabilirsiniz örnek sağ tık -> code edit) aracılığı ile bilgisayarımıza indirip düzenlemeleri yapacağız.Aşağıdaki kodu .htaccess üzerine ekleyip kaydediyoruz.

RewriteCond %{SERVER_PORT} !=443
RewriteRule ^ https://www.alanadiniz.com%{REQUEST_URI} [NS,R,L]

Bir önceki yazımız olan WordPress Güncelleme Sorunu ve Çözümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın

    • serkan
    • 14 Ekim 2019
    Cevapla

    Yukarıdaki ayarları yapmama rağmen site güvenli değil uyarısı alıyorum ve sitem açılmıyor. Yardımcı olabilirmisiniz