WordPress Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme – Full Virüs Temizliği

2019 Yılı itibari ile wordpress virüs temizliği site güvenliği, shell ve virüs temizliği konuları daha çok önem kazanmış, ve site saldırıları büyük bir ivme kazanmıştır. WordPress Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme ve Full Virüs Temizliği yapabilirsiniz. Genellikle kullanıcılarımız tarafından sorulursa, WordPress sitenizi potansiyel olarak zararlı kod için taramanın bir yolu var mı? diye..

WordPress sitenizi potansiyel olarak zararlı veya istenmeyen kodlara karşı taramak için ücretsiz ve ücretli araçlar bulunmaktadır. Genellikle, web sitenizi düzenli olarak taramadığınız sürece, zararlı yazılım ve kötü amaçlı kod uzun süredir fark edilmeyebilir. Bu yazıda, WordPress sitenizi kötü amaçlı yazılım ve potansiyel olarak zararlı kodlar için kolayca nasıl tarayacağınızı göstereceğiz.

site virüs temizleme

WordPress Virüs Temizliği

WordPress Kötü Amaçlı Yazılım Temizliği

WordPress sitenizi kötü amaçlı yazılım ve kötü amaçlı kod açısından taramanın en iyi zamanı artık. Yeni başlayanların çoğu WordPress güvenlik tarayıcısınıhemen yüklemez , bu kötü amaçlı yazılımın veya kötü amaçlı kod enjeksiyonunun uzun süre fark edilmeyeceği anlamına gelir.

Birçok kullanıcı bazı masal işaretleri onları şüpheli hale getirene kadar hiçbir şey fark etmiyor. WordPress sitenizin saldırıya uğradığına dair ortak işaretler listemize bakın .

WordPress siteniz saldırıya uğramamış veya etkilenmemiş olsa bile, WordPress sitenizi kötü amaçlı kod için nasıl tarayacağınızı öğrenmelisiniz. Gelecekteki saldırılara karşı web sitenizi korumanıza yardımcı olur.

En önemlisi, WordPress sitenizi tam bir profesyonel gibi korumak için WordPress güvenliğini artırabilirsiniz (herhangi bir teknik beceri gerektirmez).

Olduğu söyleniyor, WordPress sitenizi potansiyel olarak zararlı kod için nasıl tarayacağınıza bir göz atalım.

1. Sucuri

sucuri-plugin

Sucuri , WordPress güvenliğinde endüstri lideridir. Ücretli bir hizmettir ancak sınırlı WordPress tarama özelliği sunarlar.

Web sitenizi hızlı bir şekilde taramak için ücretsiz Sucuri Güvenlik eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili adım adım kılavuzumuza bakın .

Eklenti, değiştirilip değiştirilmediklerini görmek için WordPress dosyalarınızı kontrol eder. Ayrıca olası zararlı kodları, iframe’leri, bağlantıları ve şüpheli etkinlikleri de tarar.

Gerçek değer, en iyi WordPress güvenlik duvarı koruması ile birlikte gelen ücretli planlarından geliyor . DNS düzeyindeki web sitesi uygulama güvenlik duvarı, web sitenize ulaşmadan önce bile şüpheli etkinlikleri veya kötü amaçlı yazılımları engeller.

DNS düzeyinde bir web sitesi güvenlik duvarı kullanmanızı öneririz, çünkü daha etkilidir. Sucuri güvenlik duvarı ayrıca web sitenizin statik içeriğini, size önemli bir performans artışı sağlayan ve WordPress hızını artıran kendi CDN’si ile de sunar .

En önemlisi, web siteniz etkilenirse, Sucuri uzmanları web sitenizi hiçbir ek ücret ödemeden temizler. Hırsız bir WordPress sitesinin temizlenmesi, deneyimli WordPress kullanıcıları için bile oldukça zordur. Web sitenizi temizlemek için gerçek güvenlik uzmanlarına sahip olduğunuzu bilmek, işletme sahipleri için büyük bir rahatlıktır.

Web sitemizde Sucuri kullanıyoruz . Daha fazla bilgi edinmek için Sucuri incelememizi inceleyin .

2. Wordfence

Wordfence, WordPress sitenizi şüpheli kodlar, arka kapılar, kötü amaçlı URL’ler ve bilinen enfeksiyon kalıpları için kolayca taramanıza olanak sağlayan popüler bir WordPress güvenlik eklentisidir.

Web sitenizi arka planda otomatik olarak tarar ve istediğiniz zaman manuel olarak bir tarama da başlatabilirsiniz.

Taramanın ilerlemesini, tarama sayfasındaki sarı kutularda görebileceksiniz. Tarama bittiğinde, Wordfence size sonuçları gösterecektir.

Web sitenizde herhangi bir şüpheli kod, enfeksiyon, kötü amaçlı yazılım veya bozuk dosya bulduğunu size bildirecektir. Ayrıca, bu sorunları çözmek için gerçekleştirebileceğiniz eylemleri önerecektir.

Wordfence ayrıca uygulama düzeyinde bir güvenlik duvarıyla birlikte gelir. Bu güvenlik duvarı kaba kuvvet saldırılarını ve bilgisayar saldırılarını önlemenizeyardımcı olur . Ancak, web sitenizde çalışır ve bu da onu biraz daha az etkili hale getirir.

Daha fazla ayrıntı için, WordPress’te Wordfence güvenliğinin nasıl kurulacağı ve kurulacağı ile ilgili adım adım kılavuzumuza bakın .

3. Anti-Malware Güvenliği

Anti-Malware Security, WordPress’i kötü amaçlı kod ve kötü amaçlı yazılımlara karşı taramanıza yardımcı olabilecek başka bir çok güçlü WordPress güvenlik eklentisidir.

Eklenti, web sitenizin tüm klasörlerindeki ve dosyalarındaki şüpheli kodları, komut dosyalarını, .htaccess tehditlerini, arka kapıları ve bilinen enfeksiyon modellerini arar. Bitmesi biraz zaman alabilen kapsamlı bir tarama yapar.

Eklenti yazarı aktif olarak tanımları korur, bu da keşfedildiklerinde yeni tehditleri tespit etmek için sürekli geliştirdikleri anlamına gelir.

Eklentinin, aslında yanlış pozitif olan birçok potansiyel tehdit gösterebileceğini unutmayın. Bu dosyaları, çok fazla iş olabilecek kaynak dosyalarla manuel olarak karşılaştırmanız gerekecektir.

Aynı zamanda bir güvenlik duvarı seçeneği içerir. Güvenlik duvarı aslında bir DNS düzeyinde güvenlik duvarından daha az etkili olan bir yazılım düzeyinde güvenlik duvarıdır.

WordPress’te Kötü Amaçlı Yazılım veya Şüpheli Kod Nasıl Temizlenir?

Yapmanız gereken ilk şey, tüm WordPress şifrelerinizi derhal değiştirmektir. Bu, WordPress kullanıcı hesaplarınızı, WordPress barındırma hesabınızı , FTP veya SSH kullanıcı hesaplarınızı ve WordPress veritabanı şifrenizi içerir.

Bu, eğer bu parolalardan birinin ele geçirilmesi durumunda, bilgisayar korsanlarının erişimi tekrar elde etmek için kullanamayacaklarını garanti eder.

Daha sonra, bir eklenti kullanarak veya phpMyAdmin ve FTP üzerinden manuel olarak tam bir WordPress yedeklemesi oluşturmanız gerekir . Bu adım, temizlik sırasında bir şey olursa, yine de web sitenizin virüslü durumuna geri dönebilmenizi sağlar.

Bundan sonra, web sitesini sizin için temizlemek için bir WordPress güvenlik uzmanı almanızı tavsiye ederiz. Sucuri’yi öneriyoruz , ücretli planlarının her birinde kötü amaçlı yazılım temizleme hizmeti bulunuyor. Web siteniz etkilenmiş olsa bile, sizin için temizler.

Ayrıca kendiniz temizlemeyi de deneyebilirsiniz. Zor bir iştir ve çok zaman alabilir. Sakin olun ve yeni başlayanlar için hacklenmiş bir WordPress web sitesinin nasıl düzeltileceğiyle ilgili adım adım kılavuzdaki talimatları izleyin .

Bu makalenin, WordPress sitenizi kötü amaçlı yazılım ve potansiyel olarak zararlı kodlar için nasıl tarayacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umarız. Ayrıca , saldırıya uğramış bir WordPress sitesinde arka kapıyı tamir etmekılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz .

Bir önceki yazımız olan SEO için WordPress Robots.txt Nasıl Optimize Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın