WordPress Hız Testi

WordPress hız testi, başlı başna sitenizin hızını test edebileceğiniz ve gerek puan gerek hız tepkimelerini görebileceğiniz bir değerlendirme sistemidir.Bunu bazen google araçalrı bazen hıs testi site ping sistemleriyle yapabilirsiniz.Bu yazımızda sizlere bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

WordPress Hız Testi Nedir ?

WordPress hız testi wordpress programının açılışını ve işleyişinin hızını test amacıyla kullanılmaktadır.  Bunun için sayısız website mevcuttur.  Bununla birlikte wordpress hızlandırmayı etkileyen bir çok faktör de bulunmaktadır. Faktörlere bağlı olarak gerekli optimizasyonlar yapılarak hız arttırma çalışmalarına önem verilmektedir.  Özellikle beklentisi yüksek olan ziyaretçiler websitelerin hızına dikkat etmektedir. Sitelerin açılış ve gezinme hızlarının yüksek olması sitede bulunan ziyaretçi sayısını arttırmaktadır. Aynı zaman da ziyaretçi süresini de uzatmaktadır.  Sitesinin kalitesi arttırmak açısında hız testleri yapılmalıdır.  Eğer ki web sayfası standart olan bir yüklenme süresinin altında çalışıyorsa ziyaretçilerini kaybetme riskini taşır. Bundan dolayı wordpress hız testi araçları kullanılması önerilmektedir.

WordPress Hız Testi Araçları

Günümüzde pek çok wordpress hız testi araçları kullanılmaktadır. Bunlardan ilki   Google PageSpeed Insights adında ki ölçüm aracıdır. Google sayfa hızının testini sunmak için bünyesinde bir çok farklı analiz bulundurmaktadır. Öncelikle hem mobil sitenin hem de masaüstünün performans analizini gösterir ve değerlendirme imkanı sunar. 100 puan üzerinden web sitenin derecelendirmesini sağlar. Worpdress optimize edilmesi için gerekli olan önerileri listeler. Bu önerilerin dikkate alınması kullanıcıların yararına olmaktadır. Bu hız testi aracının chrome ve firefox için çıkarılmış mevcut eklentileri vardır. Basit ve kolay bir şekilde yüklenmesi gerçekleştirildikten sonra anlık testler yapılabilmektedir. Google PageSpeed İnsights aracı kadar rağbet gören GTMetrix sayfa hızı test aracı sunmuş olduğu özellikler bakımından ilgi çekmektedir. Herhangi bir sorgulanan sitenin GTMetrix puanlaması kullanıcı tarafından görülmektedir. Önceliği web site optimizasyonu olan kullanıcılar için çok değerli görülmektedir. Ayrıca GTMetrix kullanıcısına sorguladığı sitenin PDF formatını raporlamaktadır. Web sayfalarının  kullandığı sorguları, harcadığı performansı ayrıntılı bir şekilde sunabilen alt yapıya sahip olmaktadır. Diğer araçlar kadar popüler olmasa da Pingdom aracı da kullanıcılarına sunduğu bir çok özelliğiyle tercih edilmektedir. Google ölçüm aracı gibi bu araç da 100 puan üzerinde değerlendirme yapmaktadır.

Kullanıcıların yaptığı yorumlar arasında olumsuz olarak pek doğru sonuçlar vermediği yer almaktadır.  Ancak yinede faydalı bulunan seçenekler sunmaktadır. Web sitenin performansını etkileyen durumları detaylı bir şekilde kullanıcıya sunmaktadır. Hız optimizasyonu yapmak isteyen kullanıcılar tarafından bu araç tercih edilmektedir. Son olarak gelecekte yaygınlaşmaya başlayacağı düşünülen  Google Mobil Web Site Hızı ve Performans Testi Aracı almaktadır. Bu aracı tercih eden kullanıcılar web siteleri 3G bağlantı hızını kullanarak test etme imkanı yakalamaktadır.  Bu testin önemli olmasının sebebi 2020 yılında kadar ki olan süreçte hücresel ağ bağlantılarının bir çoğunun 3G yada daha düşük hızlarda oluşabileceğinden dolayıdır. Test için bu konuda yer alan resmi site ziyaret edinilmelidir. Bu aracın yanında mobil uyumluluk test aracıda önerilmektedir.  Araştırmalar neticesinde piyasada daha bir çok farklı platformda oluşan ölçüm cihazları bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan WordPress Hosting Nedir? Faydaları Nelerdir? Neden Önemlidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın

    • WordPress hızlandırma
    • 27 Kasım 2018
    Cevapla

    Mükemmel derecede hizmet sunuyorlar. İlgi alaks on numara beş yıldız. Teşekkürler Çetinkaya Ajans