WordPress AMP Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl İptal Edilir?

WordPress amp nedir, wordpress amp nasıl kurulur, wordpress amp nasıl iptal edilir sorularına yanıt bulacağımız yazımızda detaylıca tüm sorularınızı cevaplayacağız.Google’ın kullanıcıların daha hızlı bir web deneyimi yaşamaları için yapmış olduğu projelerinden biri olan AMP (Accelerated Mobile Pages) yani, türkçe olarak hızlandırılmış sayfalar olarak isimlendirilir. Normal bir web sitesi 10 saniyede açılırken, AMP sayfalı bir web sitesi 1-2 saniye gibi kısa bir sürede açılır.

WordPress amp nedir sorusuna yanıt bulacağımız bu yazımızda, amp kurulumu ve wordpress için amp hızlandırılmış mobil sayfaları aktif etmeyi anlatacağız.

wordpress amp’ yi ekstra olarak classipress ile şekillenmiş sitelerinizde de kullanabilirsiniz. WordPress en iyi amp eklentisini de aşağıdaki yazımızın devamında sizler için açıkladık.

WordPress AMP Nasıl Kurulur?

amp nasıl kurulur

amp nasıl kurulur

WordPress sitenize giriş yaptıktan sonra Eklentiler> Yeni Eklenti Ekle menüsünden sağ tarafta bulunan arama kutucuğuna AMP yazıp ve aratınız.Aarama sonuçlarında bir çok amp eklentisi çıkacaktır ama biz size en iyi olanılardan bir tanesini tanıtacağız..

AMP isimli Automattic’in kendi geliştirdiği eklenti çıkacaktır. Siz “Hemen Yükle” butonuna tıklayarak ilgili amp eklentisini yükleyin. Daha sonra Automattic’in sunmuş olduğu AMP isimli eklentiyi etkinleştirin.Etkinleştirme işlemini yaptıktan sonra artık eklentinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Artık wordpress siteniz AMP uyumlu hale geldi. Sitenizi AMP’li bir şekilde görmek istiyorsanız https://www.cetinkayaajans.com/wordpress-amp-nedir-nasil-kurulur/amp sitenizde görebilirsiniz.

Veya sitenizin içeriklerinin sonuna /amp ekleyip içeriklerinizin am uyumlu haline bakabilirsiniz.

Automattic’in sunmuş olduğu AMP özelliksiz basit ve sade bir görüntü sunuyor.

Automattic AMP’nin olumsuz yönleri nelerdir?

  1. Amp Anasayfa’yı desteklememektedir.
  2. Sitenizdeki Amp de özelleştirme bölümünde sadece renk özelliği sunmaktadır.
  3. Automattic’in sunmuş olduğu AMP Basit ve sadedir.
  4. Bu eklenti hiçbir fonksiyon barındırmaz.

404 Hatası Almadan AMP Nasıl İptal Edilir?

Google AMP Nasıl İptal Edilir?

Kullandığınız AMP eklentisini pasif konuma getirmeniz gerkemekte ve haliyle etkisizleştirmeniz gerekiyor

Öncelikle sitenizin wp-admin paneline girdikten sonra Eklentiler sayfasından wordpress eklenti ana dizininde bizim size tavsiye edeceğimiz eklentiyi akfit etmeniz ve ayarlamalarını yapmanız gerekmektedir. Arama kısmındaki arama kutucuğuna Redirection yazdıktan sonra ilgili eklenti arama sonuçlarında çıkacaktır.

Redirection adlı eklentiyi Hemen yükle diyerek yükleyip etkinleştirin.

Daha sonra Araçlar sekmesinde bulunan Redirection’a tıklayın.

Burada yapmanız gereken ise oldukça basit.

Source URL: /(.*)/amp
Target URL: https://www.siteadresiniz.com/$1

daha sonra en sağda bulunan Regex kutucuğunu işaretleyip Add Redirection butonuna tıklayın. Bütün İşlem bu kadar! Şimdi 404 hatası almayacağınız bloglamalar sizi bekliyor.

Eğer https kullanmıyorsanız Target URL’e http olarak yazın.

Bir önceki yazımız olan WordPress Hızlı İndex Alma Yöntemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın