Tumblr’dan WordPress’e Site Nasıl Taşınır? Resimli Ayrıntılı Anlatım

Tumblrdan wordpresse site taşıma nasıl yapılır? Tumblr blogunuzu WordPress’e taşımak ister misiniz? WordPress, dünyanın en güçlü web sitesi oluşturucusu ve blog platformu. İstediğiniz her türlü web sitesini kurma özgürlüğünü size veririm. Bu yazıda, blogunuzu Tumblr’dan WordPress’e nasıl doğru bir şekilde taşıyabileceğinizi göstereceğiz.

Tumblr Blogunuzu Neden WordPress’e Taşımalısınız?

WordPress, dünyanın en popüler blog platformudur . İnternetteki tüm web sitelerinin% 32’sinden fazlasına güç veriyor.

WordPress ve onunla neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen profesyonel ve eksilerle ilgili tam WordPress incelememize bakın .

İki tür WordPress vardır. Öncelikle, barındırılan bir platform olan WordPress.com var ve daha sonra kendi kendine barındırılan WordPress de denilen WordPress.org var. Farkı anlamak için, lütfen WordPress.com ile WordPress.org arasındaki karşılaştırmamıza bakın .

WordPress.org’u kullanmanızı öneririz, çünkü size her türlü web sitesini kurma özgürlüğü verir. Ayrıca, kutusundan çıkan tüm güçlü WordPress özelliklerine erişmenizi sağlar.

Tumblr’ı WordPress’e Taşırken Yapmanız Gerekenler

WordPress.org ile başlamak için bir etki alanı adına ve web barındırma hesabına ihtiyacınız olacak.

Bluehost kullanmanızı öneririz . Resmi olarak tavsiye edilen bir WordPress barındırma sağlayıcısı ve dünyanın en büyük barındırma şirketlerinden biri.

Biraz daha fazla harcama yapabilirseniz, Güzelnet‘i öneriyoruz . Ayrıca resmi olarak önerilen bir WordPress barındırma hizmetidir.

Güzelnet’ten harika ve sorun yaşamayacagınız bir host almak için tıklayınız

 

Tumblr blogunuz yetişkinlere uygun içeriğe sahipse, HostGator’u öneririz . Ayrıca, en iyi WordPress hosting firmalarının listesine de girmişlerdir.

Barındırma satın aldığınızda, bir sonraki adım WordPress’i kurmaktır. Çoğu barındırma sağlayıcısı, tek tıklamayla WordPress yüklemesi sunar. Seçeneği bulamazsanız, barındırma şirketinizden isteyin; WordPress’i sizin için yüklerler.

Alternatif olarak, WordPress’in nasıl yükleneceğini kendiniz yapmak için adım adım kılavuzumuzu takip edebilirsiniz .

Yüklemeden sonra, şuna benzeyen WordPress gösterge paneli ekranına erişeceksiniz:

wpdashboard

İçeriğinizi Tumblr’dan WordPress’e Taşıma

Öncelikle, Araçlar »İçeri Aktar sayfasını ziyaret etmeniz ve Tumblr’ın altındaki ‘Şimdi Kur’ düğmesini tıklamanız gerekir

WordPress şimdi Tumblr İçe Aktarıcı aracını sizin için getirecek ve yükleyecektir. Tamamlandıktan sonra, devam etmek için ‘İthalatçıyı Çalıştır’ bağlantısını tıklayın.

Bir sonraki ekranda, OAuth Tüketici ve Gizli anahtarlarını sağlamanız gerekir. Bu anahtarlar, WordPress sitenizin içeriğinizi Tumblr sunucularından bağlayıp içeri aktarmasına izin verir.

Bu anahtarları almak için, ekranda gösterilen URL’yi tıklamanız gerekir; bu da sizi ‘Tumblr Uygulaması Kayıt Et’ düğmesine tıklamanız gereken Tumblr web sitesine yönlendirir.

Daha sonra, ‘Uygulama Adı’, ‘Uygulama Web Sitesi’, ‘Uygulama Açıklaması ve’ Varsayılan Geri Arama URL’si ‘alanlarını doldurmanız gerekir. Geri kalan her şey boş bırakılabilir.

Web sitesi ve varsayılan geri arama URL alanları için WordPress sitenizin tam URL adresini girmeniz gerekir. Uygulama adı ve açıklaması için istediğiniz her şeyi kullanabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, devam etmek için alttaki Kayıt düğmesini tıklayın.

Tumblr şimdi uygulamayı kaydedecek ve sizi uygulama panosuna geri döndürecektir. Buradan tüketici anahtarını kopyalayabilirsiniz. Gizli anahtarı ortaya çıkarmak ve kopyalamak için ‘Sırrı Göster’i tıklamanız gerekir.

Artık WordPress yönetici alanınıza dönmeniz ve Toools »Import sayfasına gitmeniz ve ithalatçıyı tekrar çalıştırmanız gerekir.

Daha önce kopyaladığınız anahtarları ithalatçı ayarlarında girebilir ve ‘Tumblr’a Bağlan’ düğmesine tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki ekranda, ‘Bu uygulamayı yetkilendir’ düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Bu sizi uygulamanın hesabınızla bağlantı kurmasına izin vermeniz istenecek olan Tumblr’a götürecektir. Devam etmek için İzin ver düğmesine tıklayın.

Sonra, WordPress sitenize geri yönlendirileceksiniz ve ithalatçı Tumblr bloglarınızı gösterecek. İçe aktarmak istediğiniz blogun yanındaki ‘Bu blogu al’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

İthalatçı şimdi içeriğinizi Tumblr’dan WordPress’e aktarmaya başlayacaktır. Bu ne kadar içeriğinizin olduğuna bağlı olarak biraz zaman alabilir.

Tamamlandığında, başarı mesajını göreceksiniz.

Artık içe aktarılan içeriğinizi görmek için WordPress blogunuzun Yazılar ve Sayfalar bölümlerini ziyaret edebilirsiniz.

Yayınların canlı web sitenizde nasıl görüntülendiğini görmek için WordPress web sitenizi de ziyaret edebilirsiniz.

Tumblr Ziyaretçilerini Yeni WordPress Blogunuza Yönlendirme

İçeriği içe aktardığınıza göre, Tumblr ziyaretçilerinizin yeni blogunuzu bulabilmesini istersiniz.

Bunu yapmak için, Tumblr blogunuzun temasını düzenlemeniz gerekir. İlk önce Tumblr ayarları sayfasına gidin.

Bundan sonra ayarlarını açmak için blog adınıza tıklayın.

Bu blog ayarlarınızı açacaktır. Bu ekranda, devam etmek için ‘Temayı düzenle’ düğmesini tıklamanız gerekir.

Ardından, tema adının altındaki ‘HTML’yi Düzenle’ seçeneğini tıklamanız gerekir. Bu, Tumblr temanızın HTML kodunu düzenlemenizi sağlar.

Tumblr şimdi size temanın HTML kodunu gösterecek.

Öncelikle, bu kod pasajını <head> etiketinden hemen sonra yapıştırmanız gerekir .

1
2
3
4
5
6
7
8
<!-- Inside head -->
<meta name="description" content="this is a legacy blog page, and will redirect to the same post on my new blog">
<script type='text/javascript'>
   var new_slug = window.location.pathname;
   var new_root = "http://example.com";
   var new_url = new_root + new_slug;
   document.write("<link rel="canonical" href="" + new_url + "">");
</script>

Example.com’u yeni WordPress blogunuzun gerçek URL’siyle değiştirmeyi unutmayın.

Bundan sonra, bu ikinci kod parçasını <body> etiketinin hemen arkasına yapıştırmanız gerekir .

1
2
3
4
<!--Inside of <body> -->
<script type='text/javascript'>
    window.location = new_url;
</script>

Şimdi ‘Güncelleme Önizleme’ düğmesini ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için ‘Kaydet’i tıklayabilirsiniz.

Bu kod, Tumblr ziyaretçilerinizi WordPress sitenize gönderir. Ancak, belirli bir sayfaya veya gönderiye gelen kullanıcılar bir 404 hatası görecektir. Bunun nedeni, Tumblr ve WordPress sitenizin URL formatının farklı olması nedeniyle kullanıcıları mesajları düzeltmeleri için yönlendirmeniz gerekecektir.

Hepsi bu, Tumblr blog yayınlarınız artık yeni WordPress blogunuzdaki doğru makaleye yönlendirilecek.

Tebrikler! Blogunuzu Tumblr’dan WordPress’e başarıyla taşıdınız.

Tumblr’den WordPress’e Geçtikten Sonra Yapılacaklar

Artık içeriğinizi Tumblr’dan WordPress’e taşıdığınıza göre, WordPress’i keşfetmek, temel bilgileri öğrenmek ve bu güçlü platformdan yararlanmak isteyebilirsiniz.

Gitmene yardımcı olacak birkaç işaretçi aşağıda.

WordPress teması ayarlama

Çoğu kullanıcının WordPress’e taşındıktan sonra yapmak istediği ilk şey, bloglarının tasarımını değiştirmektir. WordPress, aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce ücretsiz ve ücretli WordPress temasıyla birlikte gelir.

Yeni bir tema oluşturmak için yardıma mı ihtiyacınız var? WordPress temasının nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın .

WordPress eklentilerini yükleme

Ardından, WordPress eklentilerinden yararlanmak isteyeceksiniz. WordPress eklentileri, WordPress sitenizin uygulamaları gibidir ve web sitenize bir iletişim formu eklemek , Google Analytics’i yüklemek , üyelik özellikleri eklemek ve daha fazlası gibi yeni özellikler eklemenizi sağlar .

Ancak, doğru eklentileri seçmek yeni kullanıcılar için biraz zor olabilir. Bu yüzden kurabileceğiniz temel WordPress eklentilerinin bir listesini hazırladık .

WordPress Öğrenme

WordPress kullanımı ve yönetimi oldukça kolaydır. Ancak, ne zaman yeni bir platformla başladığınızı içeren bir öğrenme eğrisi var. CetinkayaAjans‘ın yardım edebileceği yer burasıdır.

CetinkayaAjans yeni başlayanlar için en büyük ücretsiz WordPress kaynak sitesidir. Özellikle yeni başlayanlar, işletme sahipleri ve blogcular için oluşturulmuş çok sayıda faydalı içeriğe sahibiz.

Tumblr Gönderileriniz için WordPress’te Yönlendirmeleri Ayarlama

WordPress’te yönlendirmeleri ayarlamak için önce Yönlendirme eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili adım adım kılavuzumuza bakın .

Etkinleştirmeden sonra ayarları yapılandırmak için Araçlar »Yönlendirmesayfasını ziyaret etmeniz gerekir . ‘Yeni yönlendirme ekle’ bölümünün altında, aşağıdaki gibi normal ifadeleri kullanarak yeniden yönlendirme eklemeniz gerekir:

Kaynak URL:. * / Post / d + / (. *)

Hedef URL: / $ 1

Bundan sonra ‘Regex’ onay kutusunu işaretleyin ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için ‘Redirect Ekle’ düğmesine tıklayın.

Hepsi bu, Tumblr blog yayınlarınız artık yeni WordPress blogunuzdaki doğru makaleye yönlendirilecek.

Tebrikler! Blogunuzu Tumblr’dan WordPress’e başarıyla taşıdınız.

Tumblr’den WordPress’e Geçtikten Sonra Yapılacaklar

Artık içeriğinizi Tumblr’dan WordPress’e taşıdığınıza göre, WordPress’i keşfetmek, temel bilgileri öğrenmek ve bu güçlü platformdan yararlanmak isteyebilirsiniz.

Gitmene yardımcı olacak birkaç işaretçi aşağıda.

WordPress teması ayarlama

Çoğu kullanıcının WordPress’e taşındıktan sonra yapmak istediği ilk şey, bloglarının tasarımını değiştirmektir. WordPress, aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce ücretsiz ve ücretli WordPress temasıyla birlikte gelir.

Bir önceki yazımız olan WordPress Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme - Full Virüs Temizliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın