Sesli, Görsel ve Dikey Aramada Gelişmenize Yardımcı Olacak 12 İpucu

  • 26 Aralık 2018
  • Seo

Sesli, Görsel ve Dikey Aramada 2019 yılında Gelişmenize Yardımcı Olacak 12 İpucuyu sizlerle paylaşıyoruz. Arama, her zamankinden çok daha ortamlı, karmaşık ve çok yönlü bir endüstridir.

2018, sektör için dönüşümlü bir yıl oldu, AI güdümlü teknolojiler, çeşitli cihazlarda arama yaparak izleyicilerimizle etkileşime geçmek için yeni olanaklar yarattı.

Sesli, Görsel ve Dikey Arama

Sektörün gördüğü değişikliklerden yalnızca birkaçı:

  • Cep telefonu ilk endeksinin ortaya çıkışı ,
  • Google’dan geniş çekirdek algoritması güncellemeleri .
  • Bağlantılı ev cihazlarının popülaritesinin artması.

Peki, arama endüstrisi önümüzdeki yıl nereye gidiyor?

Çok fazla akışın ortasında, Google’ın stratejisinin merkezi prensipleri daha önce hiç olmadığı kadar net bir şekilde anlaşılıyor.

Özellikle, üç temel faaliyet alanı etrafında birleşme olmuştur: sesli, görsel ve dikey arama .

Pazarlamacılar, bu alanlardaki temelleri atayarak yalnızca 2019 için değil, sonraki yıllar için de hazırlık yapabilirler.

Teknolojinin önde gelen oyuncuları ürünlerini evimize, arabalarımıza ve ofislerimize kattığından, markaların hedef kitlelerine bağlanacağı ses, görsel ve dikey arama yoluyla.

Bu, tüm çizgilerin pazarlamacıları için harika bir haber, ancak en önemlisi teknik SEO uzmanları ve içerik pazarlamacıları için.

Yeni davranışlar tüketicilerle uyuşmaya başladığında, teknik SEO uzmanları bir markanın çevrimiçi varlığının uygulamalar, web siteleri ve cihazlar arasında amaçlara uygun olmasını sağlamak için benzersiz bir şekilde yerleştirilir.

Bu platform ile içerik pazarlamacıları izleyicilerin istediği varlıkları yaratmalı.

BrightEdge’in araştırmasına göre, ankete katılan 250 pazarlamacının sadece yüzde 3’ü SEO ve içeriğin ayrı disiplinler olduğuna inanıyor.

Üst düzey liderler, eğer arama uzmanları fırsatı yakalarsa müşteri merkezli dijital stratejinin dayanağını oluşturmak için arama yapabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, aşağıdakiler, arama pazarlamacılarının 2019 yılında sesli, görsel ve dikey aramada en iyi ayaklarını atmalarına yardımcı olmak için 12 teknik SEO ve içerik pazarlamacılığı ipucudur.

2019 İçin Sesli Arama İpuçları

Sesli aramadaki ilk yutturmaca azalmaya başladı ve yerine, getireceği fırsatlar hakkında daha mantıklı bir iyimserlik var.

Pazarlamacılar sesin konuşma aramasına izin verdiğini görebilir, ancak 2018’de çok azı bu fırsattan gerçekten faydalandı.

2019 için mükemmel bir sesli arama stratejisi geliştirmenize yardımcı olacak dört ipucu.

1. Yapılandırılmış Verilerden Tam Yararlanma

Sesli aramadan en iyi şekilde yararlanmanın bir numaralı ipucu, içeriğinizin tüm ilgili öğeleri hakkında yapılandırılmış veriler kullanmaktır.

Deloitte , sesli arama kullanıcılarının yüzde 54’ünün bu aracı en sık “genel bilgileri aramak” için kullandığını bildiriyor .

Bu, arama motorlarının hem belirli varlıkları tanımlamasına hem de sonuçlarda doğru şekilde göstermesine yardımcı olacaktır.

Google son zamanlarda tüm Soru ve Cevap sayfalarına zengin sonuçlar verdi  ,bu da daha fazla SERP emlak elde etmek için büyük bir fırsat – özellikle sesli arama kullanıcılarının bilgi sorgulamaları yapma olasılıkları daha fazla.

2. Yerel Arama Optimizasyonu

Müşteriler şimdi işinizi bulmaktan sadece kısa bir ses komutudur. Ya da değil, yerinde en iyi temel uygulamalara sahip değilseniz .

İşletmenizin yerel dizinlerde, doğru işletme adı, adres ve telefon numarasıyla listelendiğinden emin olun.

3. Noktaya Ulaşın

Kolaylık, sesli arama kullanımının kilit bir faktörüdür, bu nedenle içeriğiniz tüketicilere ihtiyaç duydukları şeyleri tam olarak almalıdır.

Mikro anlar çerçevesi burada özellikle önemlidir; insanlar bilmek, yapmak veya gitmek istedikleri zaman kendi cihazlarıyla konuşurlar.

İçeriğinizi bu ihtiyaçlara göre konumlandırın; iyileştirmeyi web sitenizdeki ve uygulamanızdaki kullanıcı etkileşimi sinyalleriyle görebilirsiniz.

4. Marka Sesinizi Geliştirin

Tüketiciler cihazlarıyla konuşurken, sorgularına açık bir cevap bekliyorlar.

Bazen bu doğrudan ve pragmatik bir değişim yaratabilir, ancak diğer sorgular daha fazla konuşma fırsatı açar.

Örneğin, Google [hangi araba sigortası benim için en iyisidir?] Ve [hangi köpeği almalıyım?] En hızlı büyüyen kişisel aramaları arasında olduğunu bildirmektedir.

Anahtar kelimelerle doldurulmuş tipik ” SEO içeriği “, burada yanıt olarak stilize dinleme yapar.

Her markanın bir sesi olmalı – bu da konuşma arama döneminde tam anlamıyla bir gereklilik haline geliyor.

Google’ın son zamanlarda sesle yönlendirilen haberleri açıklaması , bu uygulamanın nereye gittiğinin açık bir göstergesidir.

2019 İçin Görsel Arama İpuçları

İle 600 milyondan fazla görsel aramalar an yalnız Pinterest her ay gerçekleştirilen, teknoloji, taşma noktasına ulaştığını olduğu açıktır.

Görsel arama , kullanıcının akıllı telefonunu arama sorgularını oluşturmak için görüntüleri kullanarak bir keşif aracına dönüştürür.

Pinterest tarafından ve ayrıca Google, Amazon ve bir çok perakendeci tarafından fikir aramak için popüler bir yöntemdir.

Ortaya çıkan bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmak için her markanın akılda tutması gereken bazı teknik ve içerik ipuçları vardır:

5. Görüntü Optimizasyonu En İyi Uygulamalarını izleyin

Görsel arama için bilgi alma işlemi, görsel arama işlemine benzer, bu nedenle ilk adım, resimlerinizin doğru sorgular için sunulmasını sağlamaktır.

Bir kez daha, yapılandırılmış veri, yükleme hızı ve açıklayıcı meta veriler gereklidir. Google sej bir yayında yazılı, bu yılın başlarında resim arama kurallarına yayınlanan burada .

6. Resim XML Site Haritası yükleyin

Görüntülerinizle ilgili arama motorlarında ne kadar çok bilgi varsa o kadar iyidir.

Bunu yapmanın harika bir yolu, resim XML site haritası göndermek veya mevcut bir site haritasına bir tane eklemektir.

Burada nasıl bir tane oluşturup göndereceğinizle ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz .

7. Markanızın Çevrimiçi Varlığına Merkezi Resimler Edinme

Bu yılın Eylül ayının sonlarında yayınlanan bir yayında Google, görsel arama algoritmasını nasıl değiştirdiği konusunda şeffaftı:

“Geçen yıl boyunca, sayfada hem harika görseller hem de harika içeriğe sahip sonuçları sıralamak için Google Görseller algoritmasını elden geçirdik. Yeni başlayanlar için, bir web sayfasının otoritesi şimdi sıralamasında daha önemli bir sinyaldir. DIY rafları için bir arama yapıyorsanız, görüntünün arkasındaki sitenin DIY projeleriyle ilgili bir site olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca daha yeni içeriğe öncelik veriyoruz, bu nedenle son zamanlarda güncellenen bir siteyi ziyaret etme olasılığınız daha yüksek. ”

Bu markalar için ne anlama geliyor?

  • Eski moda bir ün inşa etmek hala önemli. En iyi görüntülerin bile, dış bağlantılar gibi otorite sinyalleri ile hala önemli olan saygın bir sitede barındırılması gerekir.
  • Resimler sitenin hiçbir yerine, hatta sayfaya yerleştirilemez. Görsel arama konusunda ciddiysen, görüntüleri çevrimiçi tüketici deneyiminin merkezi yapacaktır.

8. Görsel bir kimlik oluşturun

Görsel arama motorları, hangi görüntünün estetik niteliklerine bağlı olarak hangi şirkete ait olduğunu söyleyebilir.

Daha büyük markalar için, videolar ve yüksek kaliteli görüntüler için büyük bütçeleri olduğu için bunu başarmak daha kolay olabilir.

Bununla birlikte, aynı kural daha küçük işletmeler için de aynı derecede kolay uygulanabilir.

Sosyal medya hesaplarınız veya blog yayınlarınız için stok görüntülerini kullansanız bile, bunlar onlara benzersiz bir görünüm vermek için uyarlanabilir.

Önemli olan, tutarlı olmak (yani gerçek bir görsel kimliğiniz var) ve stok görüntülerini en azından biraz uyarlamadan kullanmaktan kaçınmaktır.

Aksi halde, görsel bir arama motorunun hangi görüntülerin size ait olduğunu ve hangilerinin aynı görsel varlıkları kullanan diğer pek çok siteye ait olduğunu söyleme yolu yoktur.

2019 için Dikey Arama İpuçları

Arama, çevre fenomenine doğru geliştikçe, ana oyuncuların olmasını istediği gibi, kendisini birçok yeni endüstriye de sokar.

Bu endüstrilerin her birinde (veya dikeylerde) tüketiciler, kendi ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş belirli siteleri ziyaret eder.

Amazon, TripAdvisor veya Airbnb’yi düşünün.

Bu dikey arama motorlarının çoğunun tuttuğu gibi, markaların bir stratejiye ihtiyacı var.

Bu dört teknik ve içerik ipucu harika bir başlangıç ​​noktası sağlar:

9. Veri Derin Dalışı

Tüketiciler farklı nedenlerle farklı siteleri ziyaret ediyorlar.

Bu onların beklentilerinin değiştiği anlamına gelir; onların karşılanıp karşılanmadığı, analitik verilerinizde açıklanacaktır.

Kitlenizin gereksinimlerini belirlemek için her platformdaki mevcut tüm verileri analiz edin, böylece markanız uygun şekilde yanıt verebilir.

10. Sıralama Faktörlerini Anlama Çalışması

Amazon A9 algoritması , örneğin, çok farklı Walmart veya hedef bu çalışır.

Hangi faktörlere öncelik tanıdıklarını denemek ve anlamak için rekabeti analiz edin ve stratejinizi bu bulgulara dayandırın.

Bu, her dikey arama motorunun hedef kitlesine öncelik verdiğini hissettiren faktörleri de aydınlatabilir.

11. Her Platform için Benzersiz İçerik Oluşturma

Yinelenen içeriğin tehlikeleri arama endüstrisinde iyi bilinmektedir, ancak birçok marka bunun dikey arama motorları için de geçerli olduğunu unutmaktadır.

Bu içeriğin genellikle Google’da da sunulabileceğini unutmayın.

Bununla birlikte, birçok yerde çoğaltılırsa, geleneksel arama trafiğini ve içeriği görünce kesilmiş ve yapıştırılmış içeriği bilen yabancı müşterileri kaçırma riskiniz vardır.

Tüm dikey arama motorlarında yeni içerik oluşturmak için verilerinizden elde ettiğiniz bulguları derinlemesine kullanın.

12. Tutarlılığı Koru

Tüm platformlar için yeni içerik oluşturmak ve tutarlı olmak paradoksal görünse de, burada çizilmesi gereken önemli bir ayrım vardır.

Genellikle en zayıf marka temas noktanız kadar güçlü olduğunuz söylenir.

Çevrimiçi gönderdiğiniz her içerik, marka kimliğinizin bir yansımasıdır ve tutarlı bir ses sağlamalıdır.

Dikey arama motorlarını ayrı bir strateji yerine tüketici yolculuğunun bir parçası olarak görüntüleyin.

Sonuç

2019 yılında, teknoloji SEO, içerik pazarlaması ve dijital uzmanlık arasındaki simbiyotik ilişkiler gelişmeye devam edecektir.

Özellikle, sesli, görsel ve dikey arama arenalarında bir araya gelecekler.

Arama pazarlamacıları bu fırsat ve hesap verebilirlik dönemini benimsemelidir.

Endüstri, daha etkili stratejileri bilgilendirmeye, optimize etmeye ve ölçmeye yardımcı olan yapay zeka ile, dijital pazarlama merkezini alabilir.

Bir önceki yazımız olan Google, Mobile First indexing Hakkında 2 Sorunu Açıklıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın