SEO için WordPress Robots.txt Nasıl Optimize Edilir?

Son zamanlarda okurlarımızdan biri, SEO’yu iyileştirmek için robots.txt dosyasının nasıl optimize edileceğine dair ipuçları istedi. Robots.txt dosyası, arama motorlarına web sitenizi nasıl tarayacağını ve inanılmaz bir SEO aracı olduğunu söyler. Bu yazıda, SEO için mükemmel bir robots.txt dosyası oluşturmayı göstereceğiz.

Robots.txt dosyası nedir?

Robots.txt, web sitesi sahiplerinin arama motoru botlarına sitelerinde nasıl gezinileceğini ve dizine ekleneceğini anlatmak için oluşturabilecekleri bir metin dosyasıdır.

Genellikle web sitenizin ana klasörü olarak da bilinen kök dizinde saklanır. Bir robots.txt dosyasının temel formatı şuna benzer:


Belirli URL’lere izin vermek veya vermemek ve birden fazla site haritası eklemek için birden fazla talimat satırınız olabilir. Bir URL’ye izin vermezseniz, arama motoru botları, taramaya izin verdiklerini varsayar.

İşte bir robots.txt örnek dosyası neye benzeyebilir:

Yukarıdaki robots.txt örneğinde, arama motorlarının WordPress yükleme klasöründeki dosyaları taramasına ve dizine eklemesine izin verdik.

Bundan sonra, arama botlarının eklentileri ve WordPress yönetici klasörlerini taramasını ve endekslemesini engelledik.

Son olarak, XML site haritasının URL’sini sağladık.

WordPress Siteniz için Robots.txt Dosyasına mı ihtiyacınız var?

Bir robots.txt dosyanız yoksa, arama motorları web sitenizi hala tarar ve dizine ekler. Ancak, arama motorlarına hangi sayfaları veya klasörleri taramaması gerektiğini söyleyemezsiniz.

Bir bloga ilk kez başladığınızda ve çok fazla içeriğiniz olmadığında, bunun pek bir etkisi olmaz.

Ancak, web siteniz büyüdükçe ve çok fazla içeriğiniz olduğunda, web sitenizin nasıl tarandığı ve dizine eklendiği konusunda daha iyi bir kontrol sahibi olmak istersiniz.

İşte nedeni bu.

Arama botlarının her web sitesi için bir tarama kotası var.

Bu, bir gezinme oturumu sırasında belirli sayıda sayfayı taradıkları anlamına gelir. Sitenizdeki tüm sayfaları taramayı tamamlamazlarsa, geri dönecekler ve bir sonraki oturumda taramaya devam edecekler.

Bu, web sitenizin endeksleme oranını yavaşlatabilir.

Bunu, arama botlarının WordPress yönetici sayfalarınız, eklenti dosyalarınız ve tema klasörünüz gibi gereksiz sayfaları taramaya çalışmasını engelleyerek düzeltebilirsiniz.

Gereksiz sayfalara izin vermeyerek, tarama kotanızı kaydedersiniz. Bu, arama motorlarının sitenizde daha fazla sayfa taramasına ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olur.

Robots.txt dosyasını kullanmanın başka bir iyi nedeni, arama motorlarının web sitenizdeki bir yazıyı veya sayfayı endekslemesini durdurmak istediğiniz zamandır .

İçeriği genel halktan gizlemenin en güvenli yolu değildir, ancak arama sonuçlarında görünmelerini engellemenize yardımcı olur.

İdeal bir Robots.txt dosyası neye benzemelidir?

Birçok popüler blog çok basit bir robots.txt dosyası kullanır. İçeriği, belirli sitenin gereksinimlerine bağlı olarak değişebilir:

 

Bu robots.txt dosyası, tüm botların tüm içeriği endekslemesini sağlar ve web sitesininXML site haritalarına bağlantı sağlar.

WordPress siteleri için robots.txt dosyasında aşağıdaki kuralları öneririz

 

Bu, arama botlarına tüm WordPress resimlerini ve dosyalarını endekslemesini söylüyor. Arama botlarının WordPress eklenti dosyalarını, WordPress yönetici alanını, WordPress beni oku dosyasını ve bağlı kuruluş bağlantılarını endekslemesini engeller.

Robots.txt dosyasına site haritaları ekleyerek, Google botların sitenizdeki tüm sayfaları bulmasını kolaylaştırırsınız.

Artık ideal bir robots.txt dosyasının neye benzediğini bildiğinize göre, WordPress’te nasıl bir robots.txt dosyası oluşturabileceğinize bir göz atalım.

WordPress’te Robots.txt Dosyası Nasıl Oluşturulur?

WordPress’te bir robots.txt dosyası oluşturmanın iki yolu vardır. Sizin için en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

Yöntem 1: Yoast SEO kullanarak Robots.txt dosyasını düzenleme

Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız, bir robots.txt dosyası oluşturucusuyla birlikte gelir.

Bir robots.txt dosyasını doğrudan WordPress yönetici alanınızdan oluşturmak ve düzenlemek için kullanabilirsiniz.

WordPress yöneticinizdeki SEO »Araçlar sayfasına gitmeniz ve Dosya Düzenleyici linkini tıklamanız yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Bugünün eCommerce devleri nasıl 3 SEO stratejisi inşa etti? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın