Mobil First indexing Artık Google’ın Arama Sonuçlarının Hakimiyetinde!

  • 21 Aralık 2018
  • Seo

Mobil First indexing, Yani Mobil öncelikli hızınızın seoya etkisini önceki yazılarımızda sizlere açıklamıştık…Google Lighthouse optimizasyonu yaptıran ve bu degerlere göre sitesini optimize ettirenler tabiki her zaman avantajlı olacak..

Google Lighthouse Optimizasyonu Nedir  Lighthouse Optimizasyonu Nasıl Yapılır?  konumuzda da geniş detaylı oalrak açıklamış veya ipucu vermiştik..

Mobile first indexing ile, mobil hızınız artık yazılarınızın ve sitenizin indexlenmesi ve mobil hızı düşük olanın daha alt sıralarda çıkmasını saglayan, hızı daha iyi olanın gogoleda zirveye daha yakın oldugu bir algoritmanın eseridir.

Google Hız Güncellemesi ve Google Sıralama Kaybı Çözümü

Google , Çarşamba günü, arama sonuçlarında küresel olarak gösterilen sayfaların yarısından fazlasının, mobil cihazlar için ilk endeksleme prosedürünü kullanan içeriğin Google’a endekslendiğini duyurdu . Bu, bir Google aramasından ziyaret ettiğiniz sayfaların, Google’ın söz konusu sayfanın mobil sürümüne göre bu içeriğin nasıl taranıp dizine eklendiğine dayalı olması daha olasıdır.

Google Lighthouse Optimizasyonu Nedir? Lighthouse Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Mobil first endeksleme nedir? Mobil ilk dizin oluşturma, Google’ın web’i nasıl tarar ve dizine eklediğidir. Sayfanın masaüstü sürümüne bakmak yerine, Google sayfanın mobil sürümüne bakar. Daha basit bir ifadeyle, Google, web sayfanızı bir masaüstü bilgisayarla bir cep telefonunda nasıl oluşturduğuna göre tarar ve dizine ekler.

Daha fazla bilgiyi nerede bulabilirim? Bu sitede mobil cihazlar için ilk endeksleme hakkında birçok hikayemiz ve makalemiz var.

Ayrıca bu Google yardım belgesinden ve bu sitedeki daha fazla makaleden daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Daha fazla tavsiye. Google, siteniz Google Search Console’da mobil ilk önce endekslemeye geçtiğinde sizi genellikle bilgilendirir . Dolayısıyla, iletilerinizi Google Search Console’da kontrol ettiğinizden emin olun. Google ayrıca sitenizi, URL inceleme aracındaki Googlebot akıllı telefon alıcısı tarafından taranan bir başka işaret olarak da sitenizin taşındığını belirten bir başka işaret olarak etiketleyecektir .

Google, bu değişiklikle mobil sayfalardaki resimler için yapısal verilerinize ve alt metninize dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor.

Neden fark eder? Masaüstü sayfalarınız hem içerik hem de yapısal veriler açısından mobil sayfalarınızdan farklıysa, sıralamanız etkilenebilir. Google, mobil cihazlar ve masaüstü sayfalar arasında önce mobil ilk önce endeksleme olmak üzere genellikle parite olan siteleri taşıdı. Ancak, arama sonuçlarının yarısından fazlası artık mobil ilk endeksleme yoluyla dizine eklendiğinde, web sayfalarınız da değiştirilinceye kadar geçen süredir.

Bir önceki yazımız olan Yüksek PR Otomatik Onaylı Blog Backlink Yorum Siteleri Listesi 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın

    • Tuna Önür
    • 6 Ocak 2019
    Cevapla

    Aruba’dan aynı anda binlerce kişiye kesintisiz internet deneyimi Aruba’nın Mobile First Architecture isimli network çözümü, The Ryder Cup’ta sıra dışı ve kullanıcı odaklı bir deneyim sağladığını açıkladı.  …