Local SEO Nedir ve Neden Yerel Arama Önemlidir?

 • 28 Aralık 2018
 • Seo

Local SEO nedir ve neden yerel arama önemlidir gibi sorulara cevap amacıyla sizlere bilgi vereceğiz. Yerel arama motoru optimizasyonu, yerel arama sonuçlarında bulunacak bir web sitesini optimize etmeye odaklanan bir SEO dalıdır.

Yerel arama, örneğin, yerel olarak çığlık atan şık arama terimlerini kapsar:

 • bana yakın avukatlar
 • bana yakın doktorlar
 • [şehir adı] içindeki avukatlar
 • [şehir adı] içindeki doktorlar

Temel olarak, yerel SEO, yerel işletmelerinin optimizasyon çabalarını vurgulamaya odaklanan stratejik bir süreçtir.

İçerik, sayfa içi optimizasyonlar ve hepsinin odaklanmış, yerelleştirilmiş bir niyet ile birleştirilmesi bu çabaların bir parçasıdır.

Ancak odak, bağlantı kazanımının yerelleştirilmesi söz konusu olduğunda değişir.

Odak, Google’ın yerel arama ortamındaki tüm potansiyel yerel sinyallerin tutarlı ve doğru olduğundan emin olmak için değişir.

Değillerse veya aynı işletme için yanlışlıkla farklı bilgiler sağlarsanız, yerel sonuçlarınızın amaçlanandan farklı bir şey gösterdiği durumları potansiyel olarak deneyimleyebilirsiniz.

Yerel Arama Neden Önemli?

İşte, yerel aramanın işletmeler için ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan birkaç istatistik:

 • Telefonlarında yerel arama yapan kişilerin yüzde 50’si bir gün içinde fiziksel bir mağazaya gitti.
 • Aramalarını bir bilgisayarda ya da tablette yapan yüzde 34’ü de aynı şeyi yaptı.
 • Yerel mobil aramaların yüzde 18’i bir günde satışa yol açıyor.
 • Amerikalı yetişkinlerin yüzde 60’ı yerel hizmetler ya da tablet ve akıllı telefonlarda ürün bilgileri için arama yapıyor.
 • Cep telefonlarında arama yapanların yüzde 50’si yerel aramalar yapan yerel telefon adresleri gibi şeyler arıyor.
 • Bir mobil cihazdaki yerel aramaların yüzde 78’i çevrimdışı alımlarda sona ermektedir.
 • Ankete katılan kişilerin yüzde 71’i , ilk kez ziyarete gitmeden önce varlığını doğrulamak için bir işletmenin yerini aradıklarını söyledi.
 • Bir mağazaya gelmeden hemen önce bir akıllı telefon üzerinde 3 aramadan 1’i yapıldı.
 • Tüketicilerin yüzde 97’si , yerel işletmeler için 2017’de çevrimiçi arama yaptı, yüzde 12’si her gün çevrimiçi bir yerel işletme arıyordu.

Yerel SEO’dan Kimler Faydalanır ve Neden?

Avukatlar ve Hukuk Büroları

Avukatlar için SEO yapmadıysanız, işte size biraz sır: bu müşteriler için yerel SEO’nun en büyük yararlarından biri, Google’ın doğrudan cep telefonlarında yerel arama sonuçlarında bir arama düğmesi göstermesidir.

Dolayısıyla, potansiyel bir müşteri telefonunu çıkardığında ve “[avukat türü” için bir arama yaptığında, kendi yerleri için hedeflenmiş sonuçlar göreceklerdir.

Doğru yapıldığında, yerel SEO avukatı bu konum için yapılan arama sonuçlarının en üstüne itecek ve harekete geçirme baskın çağrı “bizi arayın” düğmesi olacaktır.

Bunun böylesine büyük bir yararı olmasının nedeni, kaza geçirmiş veya başka bir sorunu olan herkesin telefonda ücretsiz danışma hizmeti sunan avukatlar bulmaya çalışacak olmasıdır.

Bu cadde, avukata ihtiyaç duyduklarında tüketicilerin önüne geçmenin bir yolunu sunuyor.

Doktorlar ve Tıbbi Uygulamalar

Birisi bir doktor ararken, benim tecrübeme göre biri her zaman yakındaki bir doktoru veya “yanıma” doktora arıyor.

Çoğu insan bir doktoru ziyaret etmek için kendi yolundan çıkmak veya birkaç saat seyahat etmek istemez. Düzenli olarak görebilecekleri yakın bir doktor istiyorlar.

Aşağıdaki ekran görüntüsüne başvurursanız, “yakınımdaki doktorlar” aramasını kullanarak, bu büyük yerel paket sonucunun birkaç faydası vardır.

Bu yerel sonuç, doktorun ismini, bir kullanıcının telefonunda bir harita uygulaması getiren anlık bir “yön bağlantısı” ile birlikte sunar.

Doktorlara gelince, insanlar randevu almak için arama yapmaktan daha rahattırlar ve doktor muayenehanelerine gitmek için kolay bir yol aramaktadırlar.

Tesisatçılar

Yerel SEO’dan faydalanacak sonraki işletmelerden biri tesisatçılar.

Bir düşünün: Birisi sıhhi tesisatla ilgili acil bir durum olduğunda, doğrudan mağazaya mı gidiyorlar? Hayır, genellikle [yanımda tesisatçı] aramak için Google’a giderler.

Google arama sonuçları, bir acil durum için derhal bir tesisatçıyı aramak, yorumları okumak ve yerel tesisatçılara erişmek için kolay bir yol sağlar.

Restoranlar

Bu işletmeler, arama motorunun sonuç sayfalarında (SERP’ler) yaygın olan müşteri incelemelerinin ve yerel adres bilgilerinin geçerli olmasından dolayı yerel SEO’dan en fazla faydayı elde eder.

Bu bilginin dolaysızlığı, potansiyel müşterileri restoran işletmelerine en kısa sürede yönlendirir.

Ayrıca, insanların mahallede en kaliteli yiyecek ve hizmeti sunan restoranları oldukça verimli bir şekilde görmelerini sağlar.

Local SEO’dan Kimler Yararlanmayacak?

SEO uzmanları olarak herkesin yerel SEO’dan faydalanıp bu hizmetleri daha fazla müşteriye satmasını görmek isteriz, gerçek şu ki, bazı işletmeler sadece yerel SEO çabalarına borç vermiyor.

Yalnızca çevrimiçi e-ticaret mağazaları, yerel yazarlar, yerel bilgilerini paylaşmak istemeyen işletmeler ve bilgilerini gizli tutmak isteyen özel çevrimiçi satıcılar gibi işletmeler yerel SEO hizmetleri için büyük aday değillerdir.

Local SEO’nun Önemli Bölümleri Nelerdir?

Yerel SEO’ya gelince, organik SEO’dan tamamen farklı değil – anahtar kelime araştırması, içerik, bağlantılar ve sayfa içi teknik SEO. Sadece yerel bir odağı var.

Bu unsurlar, SERP’lerdeki rekabeti geride bırakmak için web sitenize ve genel olarak sektörüne uygun olması önemlidir.

Bununla birlikte, yerel arama için en iyileştirme yapılırken, bu kısımlar, insanları işletmeyi çevreleyen alanda (örneğin, yerel şehir adları) yapılan aramalara odaklanan daha fazla yerel odak içerir.

Anahtar Kelime Araştırma

Bazı yönler biraz farklı olmasına rağmen, yerel SEO için anahtar kelime araştırması o kadar fazla değişmedi.

Şimdi, istatistikler insanların akıllı telefonlar, Amazon Eko ve Google Ana Sayfa gibi cihazlara daha fazla erişebildiklerini gösteriyor. Bu cihazlar sesli aramanın yerel aramaları yürütmenin ana yollarından biri olmasını sağlar.

Çoğu insan için “yakınımda bir doktor bulmak” veya “yanımda bir tesisatçı bulmak” demek, yazmaktan daha kolaydır. Bu nedenle, sesli konuşma aramasına dayanan yerel sorgularda bir artış görmek şaşırtıcı değildir.

Sektörünüz servis odaklıysa, soru içeren anahtar kelime varyasyonlarını deneyin.

SEMrush’un konu araştırma aracı Keyword.io ve AnswerThePublic, insanların arama hacmi ile birlikte aradıkları soruları görmenin yollarını sunar.

Bu, yerel amacı olan anahtar kelimeleri hedeflemenin mükemmel bir yoludur.

Endüstriniz yerel bir tuğla ve harç ise, restoran veya avukat veya avukat gibi hizmetle ilgili bir işletme ise, konuşma tonu ve odak noktası olan anahtar kelime varyasyonlarını deneyin.

Anahtar kelime araştırmasını bu şekilde yaparken elde edebileceğiniz arama hacmine şaşırmış olabilirsiniz.

Yerel SEO Çalışmalarınız İçin İçeriğin Önemi

Yerel odaklı içerik, yerel SEO çabalarında önemli bir yere sahiptir.

Endüstrinize bağlı olarak, yerel odak, derinlik, genişlik ve bilgi içeren içerik iyi sonuçlanma eğilimindedir.

Ancak, sadece uzun formlu içerik yazmak her zaman en iyi sonuçları vermeyecektir.

Her şey, sorgunuzun sonuçlarının niteliğine ve bu içeriğin sorgunun arkasındaki kullanıcının amacına en uygun olup olmadığına bağlıdır. Sorgu için en yüksek kelime sayısına sahip olup olmadığıyla ilgili değil.

Tüm bu faktörlerle birlikte özel yerel içerik yazmak, Google’ın belirli yerel sonuçlar için döndürmek istediği kaliteli içeriği elde etmenize yardımcı olur.

İçeriğe gelince ne yapmamalısınız?

Wikipedia tipi içerik, yazabileceğiniz en kötü içerik türüdür.

Sen türünü biliyorsun. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) veya şehirden alıntı yapan tür, Wikipedia’da her yerde mevcut olan verileri yönlendirir.

Bunun en kötü içerik türü olmasının nedeni, yalnızca içeriğin genellikle ince olması değil, getirdiği değer ve içeriğe getirilen araştırmanın değeri de genellikle aynı derecede ince olmasıdır.

İnce içerik, SEO çabalarınıza küçük bir değer katar.

Yerel SEO Linkleri

Yerel SEO için bağlantılar organik SEO’dan biraz farklıdır.

Öncelikle, tüm bağlantıları alırken Google’ın Web Yöneticisi Kurallarını göz önünde bulundurmalısınız. Bağlantı edinme çabalarınızın Google’dan manuel bir işlem (örneğin, ceza) ile sonuçlanmasını istemiyorsunuz.

Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerinden herhangi birini ihlal eden bağlantılar oluşturursanız, Google sonunda bunları algılar. Bildiğiniz bir sonraki şey, web sitenizin tamamı organik arama sonuçlarından kaybolabilir.

Yerel SEO Link Kategorilerinde Kısa Bir Astar

Yerel SEO’da, kaliteli bir yerel SEO bağlantı profilini oluşturan çeşitli bağlantı kategorileri vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Alıntı / NAP siteleri.
 • Yerel dizin web siteleri.
 • Sektörle ilgili yerel siteler.
 • Yerel ortak siteler.
 • Yerel ticaret odası.
 • Yerel gazete siteleri.

Alıntılama / NAP Siteleri

Bu siteler, yerel arama varlığını arttırmak için para sitenizi gönderdiğiniz yerdir.

Bu alıntı siteleri genellikle NAP odaklı.

NAP ne anlama geliyor? Bu sitelerde görünmesini istediğiniz işletmenizin adı, adresi ve telefon numarası anlamına gelir.

Bu alıntı sitelerinin işlevi Google’daki alıntı / NAP varlığınızı arttırmaktır.

Yerel Dizin Web Siteleri

Daha sonra, genel bağlantı kategorileri olarak yerel dizinlere odaklanmanız önerilir.

Bu yerel dizinleri oluşturmak, web sitenizin yerel aramalar için link yetkisini arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Sektörle İlgili Yerel Siteler

Aşağıdakiler de dahil, yerel bağlantı fırsatları sunabilecek yerel siteleri düşünün:

 • Gazeteler.
 • Okullar.
 • Üniversiteler.
 • Hükümet birlikleri.

Sektörle ilgili bu yerel siteler, genellikle yerel bağlantı profilinizin değerini önemli ölçüde artırmaya yardımcı olur ve Google’ın ödüllendirdiği otorite ve benzersizliği eklemenize yardımcı olur.

Yerel Ortak Web Siteleri

Bu siteler genellikle işletmenin yerel ortaklarıdır.

Google, aşırı bağlantı alışverişini yasaklıyor, ancak iş ortaklarınızın yerel olarak bağlantı kurma konusunda yardım almasını sağlamak kötü bir şey değil.

Sayfa sırasını değiştirmek için bağlantı değişimlerini aşırı derecede yapmak istemezsiniz.

Neyin fazla sayıldığını anlamak zor olabilir, ancak doğru testlerle elde etmek mümkündür.

Google Yerel Algoritma Değişikliklerinin Gelişimi

İlk günlerinden beri, Google algoritmalarını düzenli olarak güncelledi.

Google’ın yerel arama algoritmasının geçerli yinelemesini şekillendiren bazı güncellemeler:

1 Mayıs 2007: Evrensel Arama

2007’de, Google’ın genel algoritmasında yalnızca yerel değil, büyük bir güncelleme yapıldı.

Bunun buraya dahil edilmesinin nedeni yerel SEO üzerindeki önemli etkisinden kaynaklanıyor.

Tipik bir algoritma güncellemesi değildi. Bunun yerine, Google standart arama sonuçlarını aldı ve hepsini video, yerel, resim, haber ve diğer dikeyler gibi şeylerle birleştirdi.

Bu değişiklik tamamen ve tamamen SEO ortamını sonsuza dek değiştirdi ve eski 10 sıra dışı eski SERP resmen öldü.

1 Nisan 2010: Google Rehber

Yerler sayfaları yayınlandı ve Eylül 2009’da yayınlanırken, aslında Google Haritalar’ın bir parçası olmuştu.

Bu lansman Google Yerel İşletme Merkezi’ni yeniden markalaştırdı, yer sayfalarını yerel SERP’lerle birleştirdi ve diğer birçok özelliğin yanı sıra yerel reklamcılık seçeneklerini de ekledi.

27 Şubat 2012: Venedik Güncellemesi

Bu özel güncelleme, aylık güncellemelerinin bir parçası olarak sunuldu.

Telefonunuzda belirli yerel şeyleri veya bilgisayarınızı, Google’ın otomatik, yerel hedefli öğeleri aradığını tespit ettiyseniz fark etmiş olabilirsiniz. Bunun için Venedik güncellemesine teşekkür edebiliriz .

Bu güncellemenin temel amacı, tüketiciye gösterilen yerel arama verilerinde daha agresif yerelleşmeyi sıkılaştırmak ve uygulamaktı.

Bu güncelleme iki şeyi geliştirdi:

 • Yerel arama sonuçları gibi sonuçların sıralanması, ana SERP’lerini yerel bir sinyal olarak kullanarak sitelerin sıralanmasına odaklanarak.
 • Geliştirilmiş yerel sonuçlar.

Yeni sistem, daha güvenilir bir şekilde bir arama yapan yerin sonuçlarını hedeflemek ve bulmak için tasarlanmıştır. Bu, Google’ın “hem sorguların hem de belgelerin kullanıcıya ne zaman yerel olduğunu” daha iyi tespit etmesini sağladı.

4 Ekim 2012: Ağustos / Eylül 65-Pack Güncellemesi

Bu, ağustos ayından eylül ayına kadar süren yaklaşık 65 güncelleme içeren bir güncelleme grubuydu.

Bunlar daha yoğun, 7 maddeli SERP’leri, arama sonuçlarında yerel sonuçların nasıl değerlendirildiğini, “sayfa kalitesinde” güncellemeleri ve bilgi grafiğinin genişlemesini içeriyordu.

Daha ilginç yerel temelli değişiklikler, evrensel aramanın trafik temelli sorgular için trafik haritasının yanı sıra, kullanıcının arama sorgusunun arkasındaki amacına dayanan daha iyi sonuçlar göstermesini amaçlayan kullanıcı hedefli değişiklikler gibi şeyleri içeriyordu.

20 Ağustos 2013: Hummingbird Güncellemesi

Bu özel güncelleme 26 Eylül’de duyurulurken, gerçekte yaklaşık bir ay önce yayımlandı.

Birçok karşılaştırdık Hummingbird güncellemesini için Google’ın Kafein algoritması güncelleme 2010’dan nedeniyle hızı ve dakiklik geliştirilmektedir.

Hummingbird, temel olarak uzun zamandır semantik arama yapmanın yanı sıra bilgi grafiği gibi şeylerde güç değişikliklerine yol açan temel bir algoritma güncellemesiydi.

Hummingbird, Google’ın iyileştirmek üzere tasarlandığına bir örnek olarak bahsettiği iyileştirmelerle sohbet aramasını artırmak için tasarlandı.

Google’ın en iyi açıklaması, arama yaparken kullanılan kelimelerin arkasındaki gerçek anlam ve niyete odaklanmayı geliştirmesi gerektiği idi.

Başka bir deyişle, sonuçları “Google’ın yalnızca eşleşen kelimeleri içeren sayfaları bulmanın ötesine geçmesine” yardımcı olacak noktaya getirmek için hazırlanmıştır.

24 Temmuz 2014: Pigeon

Güvercin güncelleme yerel SEO dünyada önemli bir shakeup oldu.

Bu algoritma değişikliği, daha kullanışlı, alakalı ve doğru yerel arama sonuçları sağlamaya odaklandı.

Bu yeni yerel sonuç değişiklikleri, Google Haritalar sonuçlarının yanı sıra Google web aramasında da görüldü. Google’ın temel değişiklikleri sahnelerin gerisindeydi ve yerel arama sonuçlarını önemli ölçüde etkiledi.

Google, özellikle mesafeyi ve yeri hedefleyen daha iyi sıralama parametreleri içerecek şekilde algoritmayı geliştirdiğini söyledi.

22 Aralık 2014: Pigeon Expansion

Güvercin algoritmasının bu genişlemesi İngiltere, Kanada ve Avustralya’ya yayıldı.

Bu, Güvercin’in Google’ın algoritmasında, tüm konumlarındaki tüm arama özelliklerinde küresel bir değişiklik olarak uygulandığı ilk belgelenmiş güncellemedir.

Possum: 1 Eylül 2016

Google bu güncellemeyi hiçbir zaman onaylamadı. Ancak o sırada yerel SERP sonuçlarında büyük bir sarsıntı yaşandı ve bu da büyük bir güncellemenin gerçekleştiğini gösteriyor.

Bunun da doğrudan bir doğrulaması yoktur, ancak bu güncellemenin organik sonuçlara da uygulandığını öne süren veriler var.

Joy Hawkins, “bu güncellemenin yalnızca 3’lü paket ve yerel bulucudaki sıralamayı etkilediğini (Google Haritalar yerel sonuçları)” önerdi.

Yerel SEO’nun Geleceği Nedir?

Mevcut istatistikler, veriler ve eğilimler, yerel SEO’nun, önemli ölçüde geliştirilmiş bağlam ve anlayış içinde bir paradigma değişikliğine yöneldiğini göstermektedir.

Akıllı telefonlar, Amazon Echo ve Google Home gibi cihazların çoğalması, insan anlayışına eşit veya aşan, daha fazla sohbete benzeyen yaklaşımlara sahip cihazların oluşturulmasına yönelik bir eğilim göstermektedir.

Bu cihazların, kullanıcıya daha gelişmiş sesli arama sonuçları sunmak için daha yüksek kalitede, daha hızlı ve genel olarak geliştirilmiş algoritmalar geliştirmesi bile önerilebilir.

Google her zaman algoritmalarını ayarlıyor ve güncelliyor. Ne olacağı görülmeye devam ediyor, ancak umarım tüm arama sonuçlarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kaliteli İçerik Oluşturma Rehberi - Adım Adım Anlatım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın