JavaScript, nofollow meta etiketini geçersiz kılabilir mi?

JavaScript kullanarak teknik zorlukların üstesinden gelmek için harika bir yol olabilir, ancak her zaman işe yaramıyor.

Google’ın belirli sayfaları dizine eklemesini istediğiniz bir durumda bulmuş olduğunuzu varsayalım, ancak “nofollow” robots.txt meta etiketini kullanan bir şablon kullanmanız gerekir. Sayfa tamamen oluşturulduğunda etiketi kaldırmak için JavaScript’i kullanabilir miyim, böylece Google bunu dizine ekler mi?

Bu soru kısa bir süre önce TechSEO altdizinde yayınlandı . Google Üst Düzey Web Yöneticisi Eğilimler Analisti John Mueller, Google’ın, nasıl dahil edildiğine bakılmaksızın, sayfada sahip olduğunuz en kısıtlayıcı ayarı kullanacağı konusunda yanıt verdi.

Noindex” etiketini kullanmak, bir sayfaya uygulayabileceğiniz en kısıtlayıcı koşul hakkındadır – kelimenin tam anlamıyla Google’ın sayfayı görmezden gelmesini söylüyorsunuz. Bir sayfanın statik HTML’de bir “noindex” öğesi varsa ve sayfa oluşturulduğunda onu kaldırmak için JavaScript kullanılıyorsa, Google yine de “noindex” değerini görecek ve isteği karşılayacaktır.

Noindex” diğer robots.txt meta etiketlerini de geçersiz kılar. Örneğin, “noindex” + “index” iseniz, “noindex”, “index” i geçersiz kılar. Ayrıca, bir sayfanın herhangi bir meta etiketi bile yoksa, bir nedenle de eklemek için JavaScript kullanırsınız. bir “noindex” etiketi olan Google, “noindex” isteğini kabul edecektir.

Alt satır: JavaScript, birçok sınırlama veya gereksinim için çok güçlü bir çözüm olabilir, ancak “noindex” durumunda, bir şablona gömülü bir noindex meta etiketinin etkisini iptal etmek için işe yaramaz.

Bir önceki yazımız olan Whatsapp Grubu 256 Limiti Nasıl Aşılır? Detaylı Anlatım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın