İnstagram gizlilik ayarlarını değiştirme (Detaylı ve Kolay Yöntem)

Detaylı instagram gizlilik ayarları hakkında geniş bilgi ve anlatım yazımıza hoş geldiniz. Sosyal haberciler harika, ama kesinlikle güvenlik ve gizlilik risklerinden arınmış değiller. Instagram hesabınızı devre dışı bırakmak veya silmek istiyorsanız, bu adımları size açıklayan harika bir makaleye zaten sahibiz . Bununla birlikte, sosyal ağda kalmak istiyorsanız, ancak Instagram gizlilik ayarlarınızı biraz daha kontrol ederseniz, burada takip edin ve size nasıl olduğunu göstereceğiz.

Bu Yazımızda, instagram gizlilik 2019 instagram gizlilik ayarı instagram gizlilik ayarları iphone instagram gizlilik ayarları 2019 instagram gizlilik kapatma ve gizlilik ayarları instagram gizliliği açmanın yollarını anlatacagız.

instagram gizlilik kaldırma hakkında geniş yelpazede bilgi yazısı olan bu bilgisayardan telefondan instagram gizlilik düzenleme ve instagram da gizlilik nasıl kaldırılır gizlilik hesap görme 2019 ayarlarını görebilirsiniz.

Hesabınızı özel olarak ayarlayın

Instagram gizliliğinizi kontrol etmek için yapabileceğiniz en iyi şey, hesabınızı özel olarak ayarlayın. Varsayılan olarak, hesabınız herkese açıktır, yani herkes fotoğraflarınızı görebilir, profilinizi görebilir, beğendiğiniz fotoğrafları beğendiğiniz, yorumlarınızı okuyabilir, vb. Hesabınızı özel olarak ayarlayarak hemen Instagram gizliliğinizi korur.

Hesabınızı gizli olarak ayarlamak için Instagram uygulamasını açın ve ekranın altındaki profil simgesine basın (bir kişiye benziyor). 

Sağ üst köşede, seçenekler sayfasına girmek için üç nokta simgesine basın. Biraz aşağı kaydırın ve “Özel Hesap” etiketli bir ayar göreceksiniz.

Mavi yapmak için oraya basın.

Hesabınızın özel olarak ne anlama geldiğini size bildiren bir kutu açılır ve onaylamanızı ister. Devam et ve “Tamam” a tıkla ve hesabın anında özel.

Hesabınızı özel yapan ne anlama geliyor? Bu, yalnızca sizi takip eden kişilerin fotoğraflarınızı, videolarınızı, yorumlarınızı, beğenilerinizi vb. İçerecek şekilde içeriğinizi görebilecekleri anlamına gelir. Ayrıca, hesabınız özel olduğunda, kullanıcıların hesabınızı takip edebilmesinin tek yolu, önce izin. Bu, içeriğinizi görebilen kişilerin yalnızca tanıdığınız kişiler olduğunu garanti eder.

Ancak, hesabınız bir kez kamuya açıksa, bilgilerinizin hala orada olduğunu unutmayın. Örneğin, Google Görsel Arama , önceden özel fotoğraflarınızı getirebilir. Ancak, ileriye dönük olarak, oluşturduğunuz yeni içerikler dizine eklenmeyecek ve gizli kalacak.

Ama artık seni takip etmeyecek olan hesapları ne olacak?

İnstagram Takipçilerin kaldırılması

 

Hesabınızı gizli olarak ayarladıysanız, sizi kimin takip ettiğini ve kim olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ancak, hesabınız herkese açıksa, yalnızca kullanıcıları sizi takip etmelerini engellemek için engelleyebilirsiniz. Her senaryoyu gözden geçirelim.

Hesabınız gizliyse, Instagram uygulamanızı açın ve alttaki kişi gibi görünen profil simgesini tıklayın. Profilinizin üst kısmında Mesaj sayısı, Takip sayısı ve İzleyen sayısı bulunur. Takipçi sayısını vur.

Hesabınızı takip eden herkesin bir listesi ile sunulacaksınız. Her takipçinin sağında üç nokta simgesi bulunur. Buna dokunun ve ardından Kaldır’ı seçin.

Bir takipçiyi özel bir hesaptan kaldırmak, kullanıcıyı kaldırdığınız konusunda uyarmaz. Artık feed’lerinde görünmeyeceksiniz ve başka bir takip isteği gönderdiyse ve kabul ettiyseniz, eşyalarınızı görebilecekleri tek yoldur. Size çok fazla istek gönderirse, bir sonraki adımı kullanarak bunları engelleyebilirsiniz.

İnstagram Takipçilerin engellenmesi

Hesabınız herkese açıksa, takipçilerinizi feed’inizden kaldıramazsınız, ancak bunları engelleyebilirsiniz. Hesabınız özelse ve hesabınızı hiç görememek için birilerinin olmasını istiyorsanız, bunları engellemek tek çözümdür.

İzleyenleri kaldırmakla birlikte, takipçileri engellemek, kullanıcıları engellediğinizi bildirmez. Bir kullanıcı engellendiğinde, artık profilinizde profilinizi hiç görmeyecekler. Bildiğiniz kadarıyla bir hesabınız yok gibi olacak.

Takipçiler sayfanıza geri dönün (Profil Simgesi> Takip Numarası) ve engellemek istediğiniz birinin adını tıklayın. O kişinin profiline yönlendirileceksiniz. Kişinin profilinin sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine basın.

Gönderilerinizi etiketlemeyle ilgili en iyi şeylerden biri, diğer kullanıcıların bu etiketi tıklayıp söz konusu etikete bağlı benzer fotoğrafları bulabilmesidir. Ancak, yayınlarınızı herkesin görmesini istemiyorsanız, hashtag’leri nasıl kullanmalısınız?

Hesabınız herkese açıksa, cevap basit: hashtag kullanmayın. Herkese açık bir hesabınız varsa, herkes içeriğinizi görüntüleyebilir ve etiketleme yapmak daha kolay hale getirir. Hashtags, çimlerinize bir Açık Ev işareti koymak gibidir, bu yüzden gizlilik hakkında endişeleriniz varsa, kamu hesabınızdaki fotoğrafları etiketlemekten kaçınmalısınız.

Hesabınız gizli ise, hala hashtag kullanabilirsiniz. Ancak, yalnızca onaylanan takipçileriniz fotoğrafları görebilir. Takip etmeyen bir kişi, kullandığınız bir hashtag için feed’i görüntülerse, içeriğiniz o feed’de görünmez. Hesabınız özel ise hashtag’ler güvendedir.

Profilinizi başkalarına önermeyi bırakma

Feed’inizde gezinirken, instagramın size takip etmek isteyebileceğiniz kişilerin size önerdiği bir bölüm görebilirsiniz. Eğer bu bölümü görüyorsanız, bu, sizin profilinizi, sizin de bildiğiniz ya da bilmediğiniz diğer insanlara da önerdiği anlamına gelir.

Neyse ki, bu özelliği kapatabilirsin. Bununla birlikte, bunu yalnızca mobil uygulama değil Instagram Instagram sitesinden yapabilirsiniz . Mobil tarayıcınızı veya masaüstü tarayıcınızı kullanarak Instagram.com adresini ziyaret edebilirsiniz, ancak bu özellik mobil uygulama üzerinden erişilemez.

Instagram.com seçtiğiniz tarayıcı aracılığıyla ve çok sağ üstteki profil butonuna tıklayın. Kullanıcı adınızın yanında bir kutuda görünen Profili Düzenle’yi seçin.

Şu an bulunduğunuz sayfanın alt kısmında, “Benzer Hesap Önerileri” başlıklı bir bölüm var. Onay kutusu işaretlenmeli, ancak kontrol edilmek istenmiyor. Bunu yaptıktan sonra mavi Gönder düğmesine basın ve işte bu: diğer Instagram kullanıcılarına artık önerilmeyeceksiniz.

Ancak bunun, Instagram’ın kullanıcıları size önermesini de engelleyeceğini unutmayın. Bir çift hesaplı kılıçtan oluşuyor, çünkü bilmek istediğiniz kişilerin Instagram hesabı var, ancak bu özellik kapalıyken mümkün değil.

Yorum denetlemesini özelleştir

Burada açıklayacağımız araçlar doğrudan gizlilikle ilgili değildir, ancak profilinize bağlı olan içeriği kontrol etmenize yardımcı olacak ve bu da son derece faydalıdır.

Diyelim ki bir yazının bir sürü yorum aldığını ve çoğunun çok hoş olmadığını diyelim. Söz konusu yayının yorumlarını devre dışı bırakabilirsiniz, böylece yayınınızda görünmeye devam eder, ancak hiç kimse yorum yapamaz veya önceki yorumları okuyamaz.

Bunu yapmak için, denetlemek istediğiniz yayının sayfasına gidin. Ekranın üst kısmındaki üç nokta simgesine ve ardından “Yorum Yapmayı Kapat” a basın. Hiç kimse ileriye dönük gönderim hakkında yorum yapamaz ve daha önce yapılmış olan tüm yorumlar gizlenir.

 

Tekrar aynı adımları yaparsanız, yorumu tekrar açabilirsiniz. Bu sadece insanların tekrar yorum yapmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda önceki yorumları da gösterir. Bir gönderiden yorumları tamamen kaldırmanın tek yolu, her birini manuel olarak silmek.

Yorumlama anahtar kelime filtrelerinizi değiştirerek kendinize biraz iş yükleyebilirsiniz. Varsayılan olarak Instagram, belirli rahatsız edici terimleri kullanan yorumları otomatik olarak siler (Instagram, bu terimlerin ne olduğunu açıklamamaktadır) ancak kendi anahtar kelimelerinizi özelleştirebilirsiniz. Örneğin, “kar” kelimesinin otomatik olarak engellenmesi için yorum yapabilirsiniz.

Tekrar aynı adımları yaparsanız, yorumu tekrar açabilirsiniz. Bu sadece insanların tekrar yorum yapmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda önceki yorumları da gösterir. Bir gönderiden yorumları tamamen kaldırmanın tek yolu, her birini manuel olarak silmek.

Yorumlama anahtar kelime filtrelerinizi değiştirerek kendinize biraz iş yükleyebilirsiniz. Varsayılan olarak Instagram, belirli rahatsız edici terimleri kullanan yorumları otomatik olarak siler (Instagram, bu terimlerin ne olduğunu açıklamamaktadır) ancak kendi anahtar kelimelerinizi özelleştirebilirsiniz. Örneğin, “kar” kelimesinin otomatik olarak engellenmesi için yorum yapabilirsiniz.

Bir kişiye benzeyen simgeye hafifçe vurarak profilinize gidin ve ardından ekranın üst kısmındaki üç nokta simgesine basın. Biraz aşağı kaydırın ve Yorumlar kelimesine dokunun. Burada yorumlarınız üzerinde tam kontrolünüz vardır: yorumlayıcı havuzunuz ne kadar geniştir, hangi kelimeleri kullanamazlar ve hatta belirli kişileri yorum yapmasını engeller.

Özel anahtar kelimeler eklemek için, önce Anahtar Kelime Filtrelerini Etkinleştir anahtarını maviye dönecek şekilde sağa kaydırmanız gerekir. Ardından, aşağıdaki metindeki yorumlardan engellemek istediğiniz kelimeleri koyun. Her anahtar kelimenin bir virgülle ayrılması gerekir.

“Kar, kış, kar fırtınası, blizzard, arabamı dışarı fırlatan, soğuk”

Şimdi, birisi yazılarınızdaki yorumlarda bu kelimelerden veya kelime öbeklerinden birini kullanırsa, otomatik olarak silinir.

Kendini her zaman tamamen kaldırabilirsin

Unutmayın, bu adımların sizi güvende hissettireceğini düşünmüyorsanız, Instagram hesabınızı her zaman devre dışı bırakabilir veya hatta kalıcı olarak silebilirsiniz. Bunu yapmak için adımları takip edin . Bununla birlikte, yukarıdaki adımları kullanarak Instagram’daki varlığınızı devam ettirebilmelisiniz ve gizliliğinizin en üst düzeyde olduğu hissine kapılmalısınız

Bir önceki yazımız olan Android telefonunuzla Chromecast nasıl kurulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın