Google URL Denetleme Aracı

2018 yılına yenilenen yüzüyle çıkan Search Console’u webmaster’ların hizmetine sunan Google, yeni URL Denetleme Aracı’nı tanıttı. Kendi resmi blogundan yeni aracı duyuran Google, kullanıcıları önemsediklerini ve yenilenen URL Denetim Aracı’nı kullanıcıların istekleri doğrultusunda yeniden ve yeni özellikleri ile URL Denetleme Aracı geliştirdiklerini duyurdu.

google serarch consol

google serarch consol

URL Denetim Aracı Nedir?

Googl tarafından webmasterlar için sunulmuş, cüretsiz bir araç olan URL Denetleme Aracı; URL’lerinin tarama, index’lenme ve sunuş bilgileri hakkında çok daha geniş bilgilendirme ve detaylı raporlamalar ile doğrudan Google tarafından bilgi sahibi olabilecekleri benzersiz ve google index ve indexlenmemek gibi sorunların önüne geçmeye çalışmak için raporlama mantıgı üzerine kurulu webmasterlara sundugu ücretsiz bir araçtır.

Daha heyecan verici güncellemeler

URL incelemesinin başlatılmasına ek olarak, yeni Search Console’a yeni başladığımız birkaç yeni özellik ve raporumuz var:

  • On altı aylık trafik verisi : Arama Analizi API’sı, şimdi Performans raporu gibi 16 aylık veriyi döndürüyor .
  • Reçete raporu : Tarif raporu, yemek tarifleri zengin sonuçlarını etkileyen yapısal veri sorunlarını düzeltmenize yardımcı olur. Bizim kullanın görev yönelimli bir arayüze test etmek ve düzeltmeleri doğrulamak için; Mesajları kullanarak ilerlemeniz hakkında sizi bilgilendireceğiz.
  • Yeni Arama Arama Analizlerinde Görünüm filtreleri : Performans raporu artık Web Arama ve Google Play Anında Arama sonuçları gibi yeni arama görünümünde daha fazla görünürlük sağlıyor .
Yeni URL Denetim Aracı (URL Inspection Tool), aramaları daha şeffaf hale getiren önemli veriler sunacak. Aracı kullanan kullanıcılar, ilgili URL’lerinin taramaindex’lenme ve sunuş bilgileri hakkında çok daha geniş bilgilendirme ve detaylı raporlamalar ile doğrudan Google tarafından bilgi sahibi olabilecekler. Böylelikle, sayafalarınız index almadıgında veya ne zaman google botları tarafından tarandıgını öğrenebileceksiniz. Ayrıca neden google tarafından indexlenmediğine kadar geniş yelpezade bilgi sahibi olabileceklerdir. Detaylı raporlama ve detaylı bilgilendirme yapılacak ve bu sayede google botlarını denetleyebileceksiniz.

URL Denetim Aracı nasıl kullanılacak?

Google Search Console Beta üzerinden ulaşabileceğiniz URL Denetim Aracı, sahipliği doğrulanmış mülklerler üzerinde kullanılabilecek. Sitenize ilişkin herhangi bir tam URL yolu belirttiğinizde, sistem doğrudan Google verileriyle sayfanın en son ne zaman tarandığıne zaman index aldığınıindex alma hatalarınıcanonical URL’lerini ve daha birçok veriyi paylaşayacak.

URL Denetim Aracı

URL Denetim Aracı

Google tarafından botlar sitenize uğramış ve başarılı bir şekilde index almışsa sayfanızın SERP’de daha iyi bir pozisyona gelmesi için basit ipuçları sunacak. Siteleriniz için AMP sürümü geliştirmenizden tutun da, google için zengin sonuçlar ve zengin tarifler gibi sizlerin yararına olacak öneriler de bu güncellemenin en güzel taraflarından biri olarak sayılabilir.

URL Denetim Aracı index alan konularınız kadar, google tarafından index almayan konu ve içerikleriniz için de çok önem arzediyor. Bu aracı kullanarak sayfalarınızın neden index almadığını öğrenmek için elinizde yeteri kadar bilgi olacak. Tek bir tık ile index almayan sorunlu konu/içerik veya sayfalara ilişkin olarak rapor sunulacak.Bu raporları sizler inceleyerek sitelerinizin neden indexlenmediğini görebileceksiniz. Site genelindeki index sorunlarının saptanması halinde yenilenen URL Denetim Aracı  yardımıyla sorun kolayca çözebileceksiniz.

URL Denetim Aracı

URL Denetim Aracı

Yeni URL Denetim Aracı ne zaman kullanıma sunulacak?

Google’ın webmasterların hatalarını görebilmesi için yenilenen URL Denetim Aracı’nı Google Search Console Beta tüm kullanıcılar için beta olarka açıldı.Fakat tüm kullanıcılar için beta sürümün açılması bir kaç haftayı sürebilecegi ve ülkeler bazında da bu sürenin uzayabilecegi bildirildi.

kullanıcıları için yayına almaya başladı fakat tüm kullanıcıların URL Denetim Aracı’na erişmesinin birkaç hafta kadar sürebileceği ek bilgisi paylaşılıyor.

Google’ın neredeyse hemen her gün Search Console’a yeni ve güçlü bir özellik kazandırması bizlerin iş yükünü önemli ölçüde azaltacaktır. Yeni URL Denetim Aracı için siz ne düşünüyorsunuz?

 

Bir önceki yazımız olan Google Hesabı için Gizlilik ve Güvenlik Ayarları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın