Google Lighthouse Optimizasyonu Nedir? Lighthouse Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Google Lighthouse Optimizasyonu Nedir?

Google’ın 12 Kasım 2018’de yayınladığı hız ve kullanım odaklı verileri yansıtıldığı Chrome deneyimlerinin de baz alındığı bir güncellemedir.

Lighthouse Google tarafından geliştirilen ve asıl kullanım amacı Progressive Web Apps’ı (PWA) denetlemek olan bir araçtır. Bu araç erişilebilirlik, performans, Progressive Web Apps ve en iyi yöntemlerin gelişmiş listesi şeklinde dört farklı değerlendirme sunmaktadır. Bunların hepsinin bir araya getirilmesi size sitenizin veya uygulamanızın kalitesine ve performansına yönelik mükemmel bir izlenim sunmaktadır.

Google pagespeed güncellemesi Lighthouse resim javascript css optimizasyonu ve Lighthouse puanlaması nasıl arttırılır? Lighthouse optimizasyonu video anlatımını da daha sonraki konularımız da yapacağız.

Google Lighthouse Güncellemesi

Google , tüm sayfalarınızdaki sayfalarınızın yükleme hızını artıran Google PageSpeed Insights aracının tam olarak yeniden tasarlanmasını sağlamıştır . 

Yeni tasarım, Google Lighthouse tarafından analiz edilen laboratuvar verilerini kullanan bir hız puanıyla çok daha fazla grafiksel rapor gösteriyor. Önceden daha fazla detay ile.
Bu yeni raporda, işler çok değişti ve yeni performans puanınızı bulmak için hemen test etmeniz gerekiyor .

Google Lighthouse Testi

İşte Google’ın PageSpeed Insights sayfasında değerlendirmesi :

 PageSpeed Insights API’sinin 5. versiyonu, Kasım 2018’de piyasaya sürüldü.

Artık, bir analitik motoru olarak Lighthouse kullanıyor ve Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporutarafından sağlanan alan verilerini de entegre ediyor .

Sürüm 5 API şimdi önemli veriler ve tüm önemli denetimleri sağlayacaktır ( 7 saydım! ).

PageSpeed Insights API’nin önceki sürümleri 6 ay içinde kullanımdan kaldırılacaktır .

 

Lighthouse Site Analizi

Analiz raporunun yeni sayfasında üç bölüm belirir:

 1. Saha Verileri: Son 30 günde toplanan gerçek veriler ve bu sayfanın hızını, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporundaki diğer sayfalara kıyasla gösterir. (Yani arkadaşlar Google, eski sürümdeki gibi yapılan değişiklikleri 30 saniye sonra değil 30 gün boyunca Google Chrome kullananların sitenizdeki davranışlarına göre puanalrınızı yansıtacak.)
 2. Laboratuvar verileri: Mevcut sayfanın 3G ile öykünülmüş deniz feneri analizi (mobil). Değerler tahminidir ve değişebilir.  (Yani arkadaşlar, sitenizin 3G kullananlar arasındaki deneyimlerini sitelerinize yansıyan verilerini de buraya yansıtacak)
 3. Fırsatlar: Bu optimizasyonlar sayfanızın yüklenmesini hızlandırabilir. (Buraya da kısmi müdahale edebilirsiniz.)

Lighthouse Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Yani, bunun için önemli olan kısaca şudur… Tepkime süresi iyi olan hostinge sahip olmak + Sitelerinize yükleyeceginiz resimlerin formatlarını sitenize yüklerken dikkat etmek,

( JPEG 2000, JPEG XR ve WebP gibi resim biçimleri genellikle PNG veya JPEG’den daha iyi sıkıştırma sağlar. Böylece indirme işlemleri daha hızlı tamamlanır ve veri tüketimi daha az olur)
Etkileşimli hale gelme süresini kısaltmak için ekran dışındaki ve gizli resimleri, tüm kritik kaynakların yüklenmesi bittikten sonra gecikmeli olarak yükleme seçeneğini değerlendirmeniz gerekecek.
Kaynaklar, sayfanızda ilk boyayı engelliyor. Kritik JS/CSS’yi satır içinde yayınlama ve kritik olmayan tüm JS/stilleri erteleme seçeneğini değerlendirmeniz gerekecek.
Ağ etkinliğiyle tüketilen gereksiz bayt sayısını azaltmak için kullanılmayan kuralları stil sayfalarından kaldırmanız gerekecek..

Yorum Yazın

  • Ege Okur
  • 30 Aralık 2018
  Cevapla

  optimizasyon @StkKars56692346 kaydedilebilmek

  • Çınar Durak
  • 29 Aralık 2018
  Cevapla

  ImageScale ile web siteni kanatlandır!
  ImageScale’in gerçek zamanlı görsel optimizasyon özelliği ile web siten hızlanır, iş yükün hafifler.

  ImageScale ile sitenizin performansını arttırmak için hemen tıklayın!  
  şinizegelir magescale #

  • Doç. Dr. Bora Günday
  • 29 Aralık 2018
  Cevapla

  Google Search Console Ayarları – SEO Optimizasyonu