Wp Veritabanı Hatası Çözümü

SorularCategory: WordpressWp Veritabanı Hatası Çözümü
Furkan Hisamioğlu Staff asked 3 sene ago

Arkadaşlar web işinde yeniyim. Kendimi test edebileceğim bir site açmak için domain ve host aldım. Aynı zamanda kişisel blog kurmak istedim buraya. Tanıdıklarım hep wordpressi önerdiler. Ben de biraz araştırıp öğrendikten sonra tr.wordpress.org’dan gerekli dosyaları indirdim ve hostingime attım. Kurulum ilerlerken “Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu (Error Establishing a Database Connection” diye bir hata metni aldım. Bu hatayı nasıl çözeceğim?

2 Answers
cetinkaya Staff answered 3 sene ago

Eğer sitenizi yedekten geri yüklediyseniz veya sıkıştırıp sunucuda bunu çıkardıysanız, wp-config.php dosyası zarar  görmüş olabilir. Eğer sunucunuzda bir problem yok ve veritabanı bilgilerini eksiksiz olarak girdiğiniz halde bu hatayı alıyorsanız, bu işlemleri de mutlaka yapın.

  • Öncelikle tr.wordpress.org sitesinden wordpress.zip dosyasını indirin.
  • Arşiv içinden “wp-config-sample.php” dosyasını Masaüstü’ne çıkartın.
  • “wp-config-sample.php” dosyasının adını “wp-config.php” olarak değiştirin.
  • Yeni “wp-config.php” dosyasını bir not defteri ile açın (örneğin: Notepad++)
  • Burada gerekli yerlere Veritabanı bilgilerinizi eksiksiz girin. Değiştirdiyseniz tablo ön ekini de değiştirmeyi unutmayın.
  • Son olarak değişiklikleri kaydedin. FTP ile eski “wp-config.php” dosyasını silip yenisini sunucunuza atın.
cetinkaya Staff answered 3 sene ago
  1. Bir veya daha fazla eklentide sorun yaşanması. Her şey çok sayıda WordPress veritabanınızın bozulmasına neden olabilir; en yaygın olanı kötü bir eklenti yüklemektir.
  2. MySQL veritabanı erişimi için hatalı giriş bilgileri. Bu oldukça barizdir. WordPress veritabanınız, hosting hesabı kontrol panelinizde kurulandan farklı giriş kimlik bilgilerini (kullanıcı adı ve parola) kullanmaya çalışıyor. Bu kimlik bilgileri yakın zamanda değiştirilmişse veya WordPress web siteniz yeni bir hosting hesabına veya hosting sağlayıcısına taşınırsa, web siteniz eski kimlik bilgileriyle veritabanına erişemez. Deneyimlerimize göre, bu hatanın en yaygın sebebi budur.
  3. Veritabanı sunucunuz kapalı. Web hosting şirketinizin bir bölümündeki sorun, hata nedeniyle veya  sitenizin sunucunun kaldıramayacağı anlık bir trafik yükselmesi yaşamasından ötürü veritabanınızın sunucusu kapalı kalmış olabilir.