WordPress reklam virüsü temizleme

SorularCategory: WordpressWordPress reklam virüsü temizleme
Başım Belada asked 4 sene ago

WordPress reklam virüsü temizleme ve güvenlik önlemleri alıyor musunuz? Gece gece sitemde mobildeyken gezinirken bir anda karşıma çıkan reklam virüsünü farkettim. Beni farklı farklı sitelere yönlendiriyordu. Bu konuda sizden acil çözüm ve çözüm önerileri beklemekteyim.Eğer reklam virüsü temizliyorsanız acilen iletişime geçiniz.

2 Answers
cetinkaya Staff answered 4 sene ago

Bu gibi durumlarda (yedeklerimiz yok ise) yapılacak işlemler şunlardır; her ihtimale karşın yedek almayı unutmayın!
1- Bilgisayarınızı taratın: Bilgisayarlardan virüs bulaşabilme potansiyelini gözden kaçıyoruz, bilgisayarımızı antivirüs programı ile taratarak bu ihtimali engelliyoruz.
2- Ftp programı: Kullandığımız FTP programına virüs bulaşmış olabilir. Özellikle şifremi hatırla seçimleri sunucumuza zaralı kodların bulaşmasında önemli derecede etkili. Hesap bilgilerimizi ftp programımıza kaydederken parola seçimini her defasında soracak şekilde ayarlamalıyız.
3- Şifrenizi değiştirin: İlk iki adımdan sonra ftp şifrenizi değiştirin.
4- Şimdi sunucunuza bağlanın ve kök dizinde bulunan wp-config dosyası ve wp-content klasörü hariç tüm dosya ve klasörleri silin.
5- wp-content klasörü içerisinde upload klasörü hariç tüm klasör ve dosyaları silin.
6- WordPress in son sürümünü indirin ve wp-config dosyası ile wp-content klasörü hariç tüm dosya ve klasörleri sunucunuzda kök dizine yazdırın.
7- Şimdi temanızın son versiyonunu indirin ve wp-content klasörü içinde themes klasörü oluşturarak içine atın. Aynı şekilde eklentileride plugins klasörü oluşturun ve içine atın.
8- Bu aşamaya kadar manuel güncelleme yaparak virüslü dosyalardan kurtulduk. İçeriklerimizde herhangi bir kayıp yaşamadık. onurtepe.com

cetinkaya Staff answered 4 sene ago

Virüslü kodu temizledik fakat bu virüs’ün tekrar bulaşmaması için bu eklentileri kullanmalıyız.

Antivirus
Öncelikle antivirus eklentisini kurarak başka tema dosyalarınızı tarattırın ve başka dosyaların virüslü olmadığından emin olun.

Secure WordPress
Bu eklenti wordpress blogunuzun temel wordpress güvenlik önlemlerini almanızı sağlar.Sürüm gizleme,Hata mesajlarını kapatma vb. gibi düzenlemeleri gerçekleştirir.Eklentiyi kurduktan sonra “WP Versiyonu Scriptler/Stiller” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.

WP Security Scan
Blogunuzdaki olası açıkları tespit edip bu açıkları kapatmanızı sağlayan bir eklenti.Veritabanı öneki,admin kullanıcı adı vb. gibi değişiklikleri kolaylıkla yapabileceksiniz ve wordpress blogunuzu daha güvenli hale getirecek.

WordPress Firewall
WordPress blogunuzun güvenlik duvarı desem yalnış olmaz.Açık yaratabilecek URL yönlendirme hataları ve izinsiz erişim sağlanabilecek adresleri engelliyor.Güvenliğiniz için olmazsa olmaz eklentilerden.