WordPress kurarken veritabanı hatası

SorularCategory: WordpressWordPress kurarken veritabanı hatası
Furkan Hisamioğlu Staff asked 3 sene ago

Köyümüz için yeni bir web sitesi kurmak istedim. WordPress’i tavsiye ettiler ve ben de indirip kurulum aşamasına geçtim. Her şeyi video rehberlerde izlediğim şeklin aynısını uygulamak suretinde yürüttüm. Veritabanıyla ilgili istenen tüm bilgileri oluşturduğum veri tabanına göre girdim kurulum ekranına ancak ileri butonuna basınca “Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu” hatası aldım. Çözümü nedir?
 

3 Answers
cetinkaya Staff answered 3 sene ago

Web sitenizin veritabanınıza bağlanmakta zorluk çekmesinin pek çok nedeni olabilir, ancak genellikle üç kategoriye ayrılırlar:

  1. Bir veya daha fazla eklentide sorun yaşanması. Her şey çok sayıda WordPress veritabanınızın bozulmasına neden olabilir; en yaygın olanı kötü bir eklenti yüklemektir.
  2. MySQL veritabanı erişimi için hatalı giriş bilgileri. Bu oldukça barizdir. WordPress veritabanınız, hosting hesabı kontrol panelinizde kurulandan farklı giriş kimlik bilgilerini (kullanıcı adı ve parola) kullanmaya çalışıyor. Bu kimlik bilgileri yakın zamanda değiştirilmişse veya WordPress web siteniz yeni bir hosting hesabına veya hosting sağlayıcısına taşınırsa, web siteniz eski kimlik bilgileriyle veritabanına erişemez. Deneyimlerimize göre, bu hatanın en yaygın sebebi budur.
  3. Veritabanı sunucunuz kapalı. Web hosting şirketinizin bir bölümündeki sorun, hata nedeniyle veya  sitenizin sunucunun kaldıramayacağı anlık bir trafik yükselmesi yaşamasından ötürü veritabanınızın sunucusu kapalı kalmış olabilir.
cetinkaya Staff answered 3 sene ago
  • Sunucu Problemi:

Genellikle sunuculardan kaynaklanan bir problem olabilir. Sorunun sizden kaynaklandığını düşünmüyorsanız öncelikle CPanel’e giriş yapmaya çalışın. Eğer CPanel üzerinden phpMyAdmin sayfasına giriş yapamıyorsanız sunucularınız yanıt vermiyor demektir. Host hizmeti aldığınız firma ile irtibat kurarak sorunu çözmelerini isteyin.

  • wp-config.php yapılandırma problemi:

Sitemizin veritabanı bağlantısı doğru şekilde kurabilmesi için gerekli talimatların bulunduğu wp-config.php dosyamızın içinde bulunan parametrelerde hatalar olabilir. Şayet “veritabanı ismi”, “veritabanı kullanıcı adı” , “veritabanı kullanıcı şifresi” gibi bilgilerin bulunduğu alanlarda yanlış bir veri varsa düzeltmemiz gerek.

define(‘DB_NAME’, ‘veritabı ismi yazılacak’);
/** MySQL veritabanı kullanıcısı */
define(‘DB_USER’, ‘veritabanı kullanıcı adı yazılacak’);
/** MySQL veritabanı parolası */
define(‘DB_PASSWORD’, ‘veritabanı kullanıcı şifresi yazılacak’);
/** MySQL sunucusu */
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

[ bazı host firmaları MySQL sunucusu olarak kendi host sunucu isimlerini atar. Dreamhost gibi. Bu durumda DB HOST alanına “localhost” yerine sunucu tarafından atanan host ismini yazmamız gerek. ]

  • wp-config.php format problemi:

Özellikle sitemizi farklı bir sunucuya taşıdığımızda veya daha önceden aldığımız site yedeklerini tekrar yüklemek istediğimiz zaman yaşanabilecek bir sorundur. Eğer sunucunuzda bir problem yok ve veritabanı bilgilerini eksiksiz olarak girdiğiniz halde bu hata alıyorsanız denememiz gereken sıradaki çözüm yolu budur. Öncelikle wp-config.php dosyamızı ftp ile sunucumuzdan çekelim. Ardından Notepad ++ ile birlikte açalım. Şayet bilgisayarınızda Notepad ++ yüklü değil ise buradan indirebilirsiniz. NOTEPAD ++ İndir
wp-config.php dosyamızı notepad++ ile açtıktan sonra üst menüde KODLAMA isimli bir menü öğresi göreceksiniz. Tıkladığımız zaman açılan menüde UTF-8 İle Kodla ve UTF-8 BOM Olmadan Kodla olarak seçenekler göreceksiniz. Eğer sizin dosyanız “UTF-8 İle Kodla” aktif görünüyorsa, UTF-8 BOM Olmadan Kodla seçeneğini seçerek dosyayı kaydedin ve bu dosyayı ftp den tekrar sunucunuza atarak varolan dosya ile değiştirin.

cetinkaya Staff answered 3 sene ago

İnternette birçok site WordPress yazılımı ile hazırlanmaktadır. Google‘nin çok sevdiği bu yazılımı kullanırken kullanıcılar bazı hatalar ile karşılaşmaktadır o hatalardan biride veritabanı hatasıdır. Veritabanı hatası yaşadığınızda veya veritanından dolayı siteye giriş yapamıyorsanız aşağıdaki kodu “wp-config”‘in içinde en alt satıra kayıt etmeniz bu sorununuzu çözecektir.
define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);
Eğer onar seçeneği gelmezse  site adı/wp-admin/maint/repair.php adresini yazarak ilgili yere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Veritabanı Onarım eklentisi kullanmak isteyen takipçilerimiz ise http://wordpress.org/plugins/wp-cleanfix eklentisini kurabilirler.