WordPress hızlandırma eklentisi

SorularCategory: WordpressWordPress hızlandırma eklentisi
Furkan Hisamioğlu Staff asked 4 sene ago

Yeni bir wordpress site kurmayı düşünüyorum. Önceden joomla gibi sistemler ya da özel scriptler kullandığımdan wordpress hakkında pek bilgim yok. Sitede hızlandırma konusuna çok önem veririm çünkü Google bu olaya bizden daha çok önem vermekte. Optimizasyonun bu açıdan kusursuz olmasını istiyorum ama en iyi wordpress hızlandırma eklentisi hangisidir bilmiyorum. En iyisi hangisi?
 

1 Answers
cetinkaya Staff answered 4 sene ago
  • 1 WP Fastest Cache
  • 2 W3 Total Cache
  • 3 Wp-Optimize
  • 4 Clean Options
  • 5 cSprites for WordPress

W3 Total Cache
WordPress gibi dinamik yapıya sahip bir web sitesi, etiketler, kategoriler, son yazılar, yorumlar vs. derken 100 lerce sorgu çalıştırmaktadır. Bu sorgular sunucuyu yorduğu kadar kullanıcıları da yormaktadır. W3 Total Cache ekletisini kullanarak wordpress sitelerin statik bir yapıya bürünmesini sağlayabilir ve sitelerinizin 1 saniyeden daha hızlı açılmasını bile sağlayabilirsiniz.
Wp-Optimize
Veritabanının gereksiz yere şişmesini sağlayan pek çok gereksiz veriyi temizleyerek hızlandırma sağlamaktadır.Yazı sürümler, onaysız yorumlar, spam yorumların silinmesini, veritabanı tablolarının da optimize edilmesini sağlar.
Clean Options
WordPress sitelerimizde farklı ihtiyaçlarımız için farklı eklentiler kullanırız, bazen bu eklentilerin yerini yenisi alırken, bazen de direkt kodlamalar ile eklentilerin yerini doldururuz. WordPress üzerinde eklentilerin kaldırılması, o eklentiye ait veritabanı tablolarının silinmesini çoğu zaman sağlayamaz. Bu sebeple, kurulan ve sonra kaldırılan eklenti sayısı arttıkça gereksiz veritabanı tablolarının sayısı da artacaktır. Bu sebeple, zamanla siteler yavaşlamaya başlayacaktır. Artık kullanılmayan veritabanı tablolarını tespit edip silmenizi sağlayan ancak biraz da uzmanlık gerektiren bu eklentiyi kullanabilirsiniz.
cSprites for WordPress
Daha önceki konuda, siteyi hızlandırmak için, resimlerin css sprite tekniği ile optimize edilmesi gerektiğini anlatmıştık. WordPress sistemleri üzerinde kullanılan resimlerin birleştirilerek statik bir şekilde çağırılmasını sağlamak üzere oluşturulmuş bu eklentiyi kullanarak sitelerin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.