WordPress access denied hatası

SorularCategory: WordpressWordPress access denied hatası
Furkan Hisamioğlu Staff asked 3 sene ago

Web sitemde admin paneline girerken zaman zaman karşılaştığım bir hatadan söz etmek istiyorum çünkü ara sıra karşıma çıkınca anlayışla karşıladığım bu hata artık bezdirmeye başlamış durumda. Panele girmek için kullanıcı adı şifre girdikten sonra giriş butonuna basmamla birlikte wordpress access denied hatası alıyorum. Kimi zaman da yazı yayınlarken başıma geliyor. Çözümü nedir?
 

4 Answers
cetinkaya Staff answered 3 sene ago

çözüm;
.htaccess dosyasından kaynaklanıyormu..
cache sistemi kuruluysa htaccess dosyanızı kontrol ederek giriş yapabilirsiniz..

cetinkaya Staff answered 3 sene ago
  • Web servisi tarafından bloklanmış olabilirsiniz.
  • Web servisine özgü konfigürasyon dosyasında IP adresiniz için bir bloklama komutu olabilir (.htaccess, web.config gibi).
  • Web sunucusunda ModSecurity kurulu olabilir ve gönderdiğiniz istekler ModSecurity kurallarına takılmış olabilir.
  • Dosyalarınızın chmod izinlerini web servisiniz kabul etmiyor olabilir.
  • Sitenize hiç dosya yüklememiş olabilirsiniz.
cetinkaya Staff answered 3 sene ago

Web sunucusunda ModSecurity aktif ise, hosting yönetim panelinden kapatabiliyorsanız pasif duruma getirebilirsiniz. Hosting yönetim panelinde düzenleyebileceğiniz bir bölüm yoksa htaccess dosyanıza aşağıdaki kodları yazabilirsiniz;

<IfModule mod_security.c>
SecFilterEngine Off
SecFilterScanPOST Off
</IfModule>

Dosyalar için chmod izinleri 644, dizinler için 755 olmalıdır. Eğer dosyanız 777 iznine sahipse, web servisi isteklerinizi engelleyebilir. Örneğin LiteSpeed yüklü bir web sunucusunda chmod değerleri 777 olan sayfalara erişim izni verilmemektedir.

cetinkaya Staff answered 3 sene ago

1. Bozuk .htaccess nedeniyle gerçekleşen 403 Forbidden Hatası
En basit ve en hızlı yöntem .htaccess dosyasını düzenlemektir. Tek yapmanız gereken aşağıda ki kodu .htaccess dosyasına kopyalamak.

<IfModule mod_security.c>
SecFilterEngine Off
SecFilterScanPOST Off
</IfModule>

Bunun yanı sıra eğer 403 forbidden hatasının .htaccess dosyasından kaynaklanıyorsa, öncelikle .htaccess dosyasını bilgisayarınıza yedekleyin. Ardından .htaccess dosyasını FTP ‘den silin ve siteye girmeye çalışın. 403 forbidden hatası çözülürse, bu .htaccess dosyanızın bozuk olduğunu gösterir.
WordPress admin alanına girip Ayarlar » Kalıcı bağlantılar sayfasına gelerek yeni bir .htaccess dosyası oluşturabilirsiniz. Bunun için sayfanın altındaki Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklamanız yeterlidir ve WordPress yeni bir .htaccess dosyası üretecektir.
2. WordPress Eklentilerinden Kaynaklı 403 Forbidden Hatası
Yapmanız gereken ilk şey, tüm WordPress eklentilerini geçici olarak devre dışı bırakmaktır. Buna, sitenize yükleyebileceğiniz tüm güvenlik eklentileri de dahildir.
Bu işlem sorununuzu çözüyorsa, bu, web sitenizdeki eklentilerden birinin bu hataya neden olduğunu gösterir.