Windows server üzerinde php site nasıl çalıştırılır?

SorularCategory: YazılımWindows server üzerinde php site nasıl çalıştırılır?
wmqp asked 3 sene ago

Merhabalar, Windows server 2012 sunucum bulunmaktadır.Sunucum içerisine plesk panel kurdum.Plesk panel içerisine de php sitelerini çalıştırmak için pluginler kurdum.Kurduğum eklentiler sonucunda IIS(asp.net) üzerinde çalışan sitelerim de bir yavaşlık gördüm. Yavaşlığın nedenini araştırdığımda ise application pooları ayırmamı söyledir. Application pooları process bazında 5 yaptım fakat sorunum çözülmedi.Nasıl bir yol izlemeliyim?

1 Answers
cetinkaya Staff answered 3 sene ago

Windows platformu üzerinde PHP çalıştırmak için birkaç farklı yöntem vardır. Windows üzerine Apache, XAMPP gibi uygulama sunucuları kurmak bu yöntemlerden bazılarıdır. Ancak bir diğer yöntem, Windows platformunun kendi Web sunucu uygulaması olan IIS üzerinden PHP uygulamalarını çalıştırmaktır. Bu işlem için windows üzerine PHP yazılımının son sürümünü kurmak gerekmektedir. Bu işlemi Web Platform Installer aracı ile kolayca gerçekleştirebiliriz.
Microsoft Web Platform Installer aracını buradan indirebilirsiniz.
Web Platform Installer yüklendikten sonra IIS penceresinde Yönetim bölümünde logosu görünecektir.
IIS Logo
Uygulamayı çalıştırdığımızda açılan pencerede arama kutusundan “PHP “şeklinde bir arama yaparak yüklenebilir durumdaki son sürümleri listeleyebiliriz.
PHP Son Sürüm
Listeden istediğimiz versiyonu seçip kurulumu yaptıktan sonra PHP uygulamalarımız IIS üzerinden çalıştırabilir hale gelmiş olacaktır. Her ne kadar otomatik olarak yükleme yapılmış olsa da bazı kontrolleri yapmamız gerekmektedir. Bunlardan biri IIS ana penceresinden “İşleyici Eşleşmeleri” veya “Handler Mapping” menüsünden PHP handler eşleşmesi kontrol edilir. Grekli eşleşme yapılmışsa IIS artık PHP taleplerini yakalayıp çalıştırabiliyor demektir.
Windows üzerinde IIS çalıştırdığımız dizin (inetpub/www) içerisine bir php dosyası atarak testimizi gerçekleştirebiliriz. (bayramucuncu.com)