Web tasarım uzmanı nasıl olunur

SorularCategory: Web TasarımWeb tasarım uzmanı nasıl olunur
Furkan Hisamioğlu Staff asked 3 sene ago

Web siteleriyle uzun süre ilgilendim. Bedava Sitem ile başlayan internet yolculuğumda kendime çok şey katmayı ihmal etmezken css ve html da öğrendim. Ardından gelişip less, bootstrap gibi ek şeylerle bilgime bilgi katıp çalışmalarımda kaliteyi de artırdım. Artık kendime web tasarım uzmanı demeye hazır hissediyorum. Ama gerçekten öyle miyim bilmiyorum. Bir web tasarım uzmanı nasıl olunur?

2 Answers
cetinkaya Staff answered 3 sene ago

Programlamada uzman olmak istiyorsan, öyle şu dili öğreneyim, bu dili öğreneyim diye kastırmayacaksın. Dil öğrenmek bir marifet değil. Ben hayatımda ilk defa ismini duyduğum bir programlama dilinde bile iki günde çalışmaya başlarım. Önemli olan programlama tekniklerini bilmek, bir bilgisayarda neler yapabileceğini bilmek. Web nasıl çalışır, bunu anlaman lazım. Gerisi üç aşağı beş yukarı aynıdır. Sonra programlama disiplini edinmedin lazım. Sistematik ve planlı bir şekilde proje hazırlamayı öğrenmen lazım. Bunu da küçük şirketlerde öğrenemezsin. Küçük bir şirkette, ne iş olsa yaparım abi diye çalışırsan uzman olamazsın. Onun yerine büyük bir şirkette stajyer filan ol, çok daha iyi. Zaten daha gençsin, iyiysen zamanla yükselirsin.

cetinkaya Staff answered 3 sene ago

Öncelikle resim işleme ve düzenleme programlarına hakim olmak gerekir. Bazen kod ile çözemediğiniz sorunları bir grafik ile çözebilirsiniz. Css’in de yetenekleri bir yere kadardır. Bu alandaki yeni teknolojileri ve gelişmeleri sürekli takip etmelisiniz. Örnek olarak artık Flash kullanımı bitmek üzere bunun yerine Html5 ve Css3 yeteneklerini kullanabilmelisiniz. Renkler ve fontlar ile alakalı da bilgi ve deneyimlerinizin olması faydalı olacaktır. İyi derecede Html, Css ve script dillerini (JavaScript vb.)bilmeniz de önemlidir.