WordPress out of memory hatası çözümü

SorularCategory: WordpressWordPress out of memory hatası çözümü
Furkan Hisamioğlu Staff asked 3 sene ago

WordPress out of memory hatası çözümü Local hostta yeni bir proje üzerine wordpress ile çalışma yürütmekteyim. Kurulumu gerçekleştirdim ve gerekenler tamamlandı. Admin paneline giriş yapacaktım ki “Fatal error: Out of memory (allocated 61341696) (tried to allocate 2664417 bytes) in” ile başlayıp böylece devam eden birkaç benzer hata mesajıyla karşılaştım. Bu sorunu nasıl çözebileceğimi bilmiyorum. Bilen var mı?

2 Answers
cetinkaya Staff answered 3 sene ago

WordPress tabanlı bir sistem kullanıyorsanız ve Fatal error: Out of memory Hatası veriyorsa demekki biryerlerde limitleri zorluyorsunuz demektir. Limitleri biraz daha arttırarak bu soruna çözüm bulabiliyoruz.

Çözüm
.htaccess dosyamıza aşağıdaki kodları ekleyerek sorunumuz ortadan kalkmış oluyor.

Kod:

php_value memory_limit 50M
php_value post_max_size 50M
php_value upload_max_filesize 50M
php_value max_execution_time 900

 

cetinkaya Staff answered 3 sene ago

Yapılacak iki tür işlem vardır.

  1. Sistem kaynağını tüketen eklentisi pasif etmek / silmek
  2. wp-config.php dosyasını düzenleyerek memory limiti tanımlamak

FTP, cPanel ya da Plesk gibi kontrol paneli üzerinden dosyalarımıza ulaştığımızda ihtiyacımız olan ve düzenlemesi yapılması gereken dosyanın ismi wp-config.php’dir. Bu dosyayı favori editörünüz olan herhangi bir text düzenleyicisi ile (Notepad, Notepad++, Sublime Text vb.) açarak en alt satıra (Happy Blogging! kısmından bir önceki satıra) aşağıdaki kodu eklememiz yeterli olacaktır.

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘384M’);