Bugünün eCommerce devleri nasıl 3 SEO stratejisi inşa etti?

  • 21 Aralık 2018
  • Seo

Üçüncü taraf satıcıların, geri bağlantıların ve açıkça tanımlanmış bir niş kelimenin SEO stratejisi çatısı altında, SEO fırsatlarından nasıl yararlanabileceğini öğrenin.

E-ticaret endüstrisindeki kazananlar, satışların dramatik bir bölümünü oluşturuyor. Amazon , çevrimiçi tatil harcamalarının sadece yüzde 43’ünü oluşturuyor . Bu endüstri liderleri nasıl bu kadar büyük oldu?

Bugün, bu sorunun cevabına SEO’nun merceğinden yaklaşacağız. Günümüzün en iyi e-ticaret siteleri neden arama motorlarında bu kadar iyi çalışıyor ve onlardan neler öğrenebiliriz?

Katalog boyutu ve üçüncü taraf satıcılarına odaklanma

Amazon, birçok nedenden ötürü e-ticaret ortamına hâkim oluyor, ancak az sayıdaki bir faktör, kataloğunun diğer çevrimiçi perakendecilere kıyasla ne kadar kapsamlı olduğudur. Amazon’un kataloğunun çok büyük olmasının nedenlerinden biri üçüncü taraf satıcıları.

Aslında, 2018’deki 1. çeyrek itibarıyla, üçüncü taraf satıcılar tarafından satılan ürün birimleri , Amazon’daki satış hacminin yüzde 52’sini oluşturuyor.

2017 yılında bu satışlar, 31.88 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Bu, Amazon’un 178 milyar dolarlık gelirinin çok önemli bir bölümünü oluşturdu .

Devasa bir seçim sunan, Amazon’un stratejisine, içsel olarak The Virtuous Cycle (Erdemli Döngü) olarak adlandırdıkları şeyin çok önemli bir parçasını oluşturuyordu . [YouTube bağlantısı çalışanlar için Amazon’un “Inside Amazon Videos” YouTube kanalına gönderilmiştir.]

The Virtuous Cycle  ilk olarak Jeff Bezos tarafından bir peçete üzerine çizildi ve şöyle görünüyor:

Erdemli Döngüsü ilk olarak Jeff Bezos tarafından bir peçete üzerine çizildi ve şöyle görünüyor:

Üçüncü taraf satıcılar, Amazon’un iş modelinin her zaman çok önemli bir parçasıydı. Bu da, seçimi artırmanın ve sonuçta fiyatları düşürmenin bir yoluydu. Bu, şirketin bugünkü büyük boyutuna ulaşmasına izin veren bir volan etkisi yarattı.

SEO perspektifinden, büyük bir katalog seçimi sunmak, çok daha fazla soruyu hedeflemek anlamına gelir. Satış için sunduğunuz daha fazla marka, daha fazla marka için sıralayacağız. Sunduğunuz daha fazla ürün, yakalayacağınız daha uzun kuyruk trafiği.

Ürün seçimini Amazon’un iş modelinin ana unsurlarından biri haline getiren Amazon, çevrimiçi perakende satışların yüzde 43’ünü çarpıcı bir şekilde karşılayan çevrimiçi satışlara hakim oldu .

Bu, arama trafiğini genişletmeyi uman her e-ticaret sitesinin, tüm dikkatlerini ürün kataloglarını genişletmeye ve kapılarını üçüncü taraf satıcılara açmaya itmesi anlamına mı geliyor? Kesinlikle değil. Bunu birincil hedef haline getirmek, diğer iş hedeflerini ve hatta benzersiz satış teklifinizi temelden tehlikeye atabilir.

Bununla birlikte, katalog boyutu tüm e-ticaret sitelerinin dikkatli olması gereken önemli bir büyüme alanıdır. Ürün seçiminde genel büyümeye ek olarak, rakipler, seçimlerini özel veya benzersiz ürünler içerecek şekilde genişletmek gibi, büyümenin daha cazip yollarına odaklanabilirler. Ancak SEO dersi aynıdır: Ürün seçiminizin kendisi sınırlı olduğunda kaç adet sorgulayabileceğinize dair bir sınır vardır.

Başkalarının kişisel çıkarlarından bağlantılar kazanma

Amazon en çok medya kapsama alanına sahip olabilir, ancak eBay’in uzun bir başarı geçmişi vardır ve hala gelir bakımından ikinci en başarılı Amerikan online perakendecisi, yılda yaklaşık dokuz milyar dolar getiriyor .

Amazon’dan bir yıl sonra sahneye gelmesine rağmen, eBay Amazon’un üçüncü taraf satıcıları konseptini daha da ileri götürerek kendi adına isim yapabildi. Çoğunuzun iyi farkında olduğundan, eBay tamamen üçüncü taraf satıcılar tarafından oluşturulmuş bir platformdur , insanların diğer kullanıcılar tarafından satılan ürünlere teklif vermeleri için bir yer. Platform, teklifsiz alımlar içerecek şekilde genişledi ve en çok satanlar, garaj satış operasyonlarından tam teşekküllü işletmelere kadar büyüdü.

Amazon çok daha büyük bir şirket olmasına rağmen, eBay Amazon’u önemli bir SEO metriğinde geri çeviriyor, geri dönüşlerin sayısı. SEMrush’a göre , Amazon.com alanı yaklaşık 2,7 milyar backlink kazanmıştır:

EBay 4,8 milyar kazandı:

Hata yapma, Amazon’un hala referans alanlara sahip olması ve bu metrikte kesinlikle uyku kaybına uğramaması, ancak daha az gelir sahibi bir şirket olan eBay’in daha fazla geri dönüş sağlamayı başarması, doğru bir şey yapmaları anlamına geliyor.

Neden bu kadar çok geri dönüşler? Basit. Satıcıların sayfalarına ve açık artırmalarına bağlanmalarına ve yeni açık artırmalar yükseldiğinde bu bağlantıları düzenli olarak güncellemelerine gerek vardır.

Bunun kanıtı için yapmanız gereken tek şey, gelen bağlantılar için bağlantı metnine bakmaktır:

Bare URLs (Çıplak URL’ler) ve “şimdi satın al” bağlantıları, bu bağlantıların çoğunun, açık artırmalarına bağlantı veren satıcılar tarafından oluşturulduğunu gösteren güçlü bir göstergedir.

Hikaye, satıcılar için bir platform olarak çalışan başka bir site olan Etsy için de aynı şeydi:

Strateji, eBay ile karşılaştırılabilecek bir dizi referans alanla birlikte, onları 105 milyondan fazla geri kazanmıştır:

Elbette, her e-ticaret sitesi, üçüncü taraf satıcıların kendilerini tanıtmaları için bir platform olmayabilir, ancak eBay’in temel iş stratejisini kopyalamaktan daha derin bir ders var. Sizinle bağlantı kuracak bir iş motivasyonu olan insanlar, bunu yapması en muhtemel insanlar.

Bu, üreticiler ve markalar için bir perakendeci olarak hareket eden herhangi bir e-ticaret sitesinin, bu iş ortaklarına ulaşması ve sitenizdeki listelerini platformlarında tanıtmaları için teşvik etmesi anlamına gelir. Ürün listeleme yerleştirmeleri, sosyal medya yayınlama araçları, “şimdi satın al” düğmeleri ve benzeri araçlarla onlara kolaylık sağlamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Bunun ötesinde, “bize nasıl bağlantı kurabiliriz?” Sorusu hayati bir öneme sahiptir ve iş modelinizin ve markanızın etrafında oluşturulan benzersiz bir çözümü hak eder. Bu soruya stratejik olarak yaklaşın ve rekabeti sudan uçuracaksınız.

Açıkça tanımlanmış bir niş

Yukarıda Etsy’den bahsettik çünkü eBay ile bir stratejiyi paylaşıyorlar: Satıcılar için bir platform görevi görüyor ve sonuç olarak otomatik promosyonlar kazanıyorlar. Ancak Etsy, Amazon ve eBay’den on yıl sonra, her ikisi de üçüncü taraf satıcılara hitap etti. Etsy’nin başarısı başka bir bileşen gerektirdi: nişlerine odaklanma.

Hata yapma, Etsy çok başarılı. Walmart’ı bir kenara bırakırsak ve online perakende sitelerine odaklanırsak, Etsy ABD trafiği açısından en başarılı üçüncü şirkettir . Gelirdeki büyümesi de, şu anda yarım milyar dolarlık yaklaşan dikkate değer ölçüde tutarlı olmuştur:

Etsy, açıkça tanımlanmış benzersiz bir satış teklifine borçludur. Amazon ve eBay bir şey satın almak için yerlerdir Öte yandan Etsy, şu anda ana sayfasının başlık etiketinde belirttiği gibi, “her yerdeki yaratıcı kişilerden” satın alabileceğiniz bir yerdir.

Kitle tarafından üretilen malların satıldığı alanın kurallarına aykırıdır, her ürün benzersizdir ve satıcılar sanatçı ve zanaatkâr olarak kişilik ve kişisel markaları almaya başlar.

Bu, SEO’larını nasıl etkiledi?

SEMrush’a göre Etsy, arama trafiğinde yaklaşık 49 milyon kişi çekiyor. Sıralandıkları anahtar kelimelere bakarak, Amazon ve eBay’e karşı arama alanında neden kendileri için bir alan açabildiklerini görebiliyoruz:

Diğer e-ticaret devleri, kitlesel üretilen ürünler için ön sayfada herhangi bir sıralamaya sahip olmasa da, bunlar el yapımı ve benzersiz olmaları gibi, bunlar gibi öğeler daha caziptir. Etsy, site kategorisinin tamamını anahtar zincirlere makul bir şekilde ayırabilir :

Amazon, Google’ın ön sayfasında daha ileride yer alıyor. Muhtemelen kapsamlı bir anahtarlık kategorisi sayfası yerine yalnızca bir ürün listeleyebildikleri için:

Çok daha dar bir niş tanımlayarak, Etsy, seçkin sorgular için çok daha büyük ve daha otoriter bir sitenin üstesinden gelebilir. Bu sayede, pazar pozisyonuna rağmen (ve dolayısıyla) arama sonuçlarında yer bulabilir.

Etsy gibi bir e-ticaret sitesi gibi başarılı olmak istiyorsanız, size özel satış teklifinizin ne olduğunu ve bunun SEO fırsatlarınızla nasıl bağlantılı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Mutlaka Amazon daha büyük ürün seçimi sunamıyoruz, ancak olabilir belirli bir kategorideki daha büyük bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Mutlaka eBay daha üçüncü parti satıcıları kazanmak olamaz ama olabilir belirli bir sanayi içinde daha çok üçüncü taraf satıcıları çekmek.

Diğer e-ticaret sitelerinden daha farklı bir seçim sunduğunuz kategorileri tespit ettiniz mi? Öyleyse, bunlara özel sayfalar oluşturmalı, optimize etmeli ve geliştirmelisiniz. Bu kategoriler için diğer sitelerin çok iyi bir şansı olacak.

Sonuç

E-ticaret sektöründe birkaç oyuncuların ezici hakimiyeti değiştirmek pek mümkün olmakla birlikte, milyarlarca dolar yüzlerce küçük oyuncular için piyasada hala ve sürece biz vizyon olarak bu sektörde en büyük kazananlar öğrenebilirler kendi yolumuza çarpmak.

Bir önceki yazımız olan 2019'da SEO'ya yeni yaklaşımlar: Hesap verebilirlik ve müşteri deneyimleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yazın