2019’da SEO’ya yeni yaklaşımlar: Hesap verebilirlik ve müşteri deneyimleri

  • 21 Aralık 2018
  • Seo

2019 SEO Yılı. Daha doğrusunu söylemek gerekirse 2019 SEO Savaşları‘nın yılı olacak.Kitlenizi daha iyi anlamanıza, tıklamaların ötesine ölçmenize ve verimi artırmaya yönelik verileri bulmanın yollarını bulmaya yardımcı olun. 2019’da organik arama performansınızı geliştirmenin tüm yolları bu yazımızda.

Tüm teknolojik gelişmeler ve olasılıklar 2019 ufukta büyük bir büyüme gösterdiğinden, bu pazarlamacılar için henüz en heyecan verici planlama mevsimi olabilir. Tüketici deneyimleri, yapay zekâ ve çok uzun zaman önce fütüristik umutlar olan takipte bir tanecik, şimdi bile beklendiği gibisıradan .

Google , Kuzey Amerika’daki tüketicilerin% 88’inden fazlasının arama ihtiyacına cevap vermek için arama devine dönüştüğü için, arama pazarındaki aslan payını almaya devam ediyor . Giderek, bu sorgular sesli, mobil veya her ikisi tarafından ifade edilir.

Tüketicilerin bilgi sorma biçimleri değişiyor, ancak sonuçların bekledikleriyle ilgili beklentileri de öyle. Alışveriş yapanların tamamen yüzde 74’ü, yalnızca metin arama sonuçlarının istedikleri ürünleri bulmak için yeterli olmadığını bildiriyor . Tüketiciler zengin, görsel sonuçlar talep ediyor ve AI deneyimlerinin yeni arama formatlarını ve kanallarını yönlendirmesiyle bu tavsiyelerin de büyük ölçüde kişiselleştirmelere sahip olmasını bekliyor.

SEO yine cesur yeni bir dünyadır. Bulunduğunuz yerleri nereye yerleştirmeli ve 2019’da en iyi organik arama performansı için gerçekten odaklanmalısınız?

Organik arama, tüketici deneyimi anlayışımızın anahtarıdır

Bugün, satın alma yolu her müşteri kadar benzersiz, ancak tüketici arama davranışında tanımlayabileceğimiz bazı etkileyici eğilimler var.

Tüketiciler sadece ihtiyaçlarını karşılamak için bir ürün ya da hizmet tanımlamakla kalmıyor, aynı zamanda ne tür bir deneyim oluşturabilecekleri konusunda mümkün olan her şeyi öğrenmek için arama kullanıyorlar. “Bekleme süreleri” için yapılan mobil aramalar% 120 oranında artmıştır, örneğin (Google Verileri, ABD, Ocak-Haziran 2015 ve Ocak-Haziran 2017.) Arama yapan kullanıcılar bir işletmenin ne zaman açık olduğunu, oraya nasıl gidileceğini öğrenmek ister. içte ve dışta nasıl göründüğü, hizmetin neye benzediği, bahşiş vermeli ve çok daha fazlası.

Bu artan internet kullanımı ve sürekli bağlantı ile pazarlamacıların tüketicilerle ve daha önce hiç olmadığı kadar anlamlı yollarla iletişim kurmaları için sayısız yeni temas noktası ortaya çıkıyor. Searcher niyeti, pazarlama hunisini tamamen yeniden tanımladı ve Google’ın dediği gibi, iki müşteri yolculuğunun tamamen aynı olmadığını. Onların içinde son analizde , arama yapan kullanıcıların tıklama verileri binlerce Google araştırmacıları keşfetti:

  • Tüketiciler, benzersiz ve öngörülemeyen anlarda belirledikleri düşünceyi daraltmakta ve genişletmektedir.
  • Bazı tüketiciler markaları satın almadan önce takıntılı bir şekilde araştırıyor, rakiplerin çevrimiçi varlığından emin olmak için platformlar arasında gerçekten göze çarpan bir özellik bulmak için araştırma yapıyorlar.
  • Tüketiciler bir hizmet veya ürünle deneyimlerini optimize etmeye çalıştıkça, bir satın alma işleminden sonra aramalar uzun süre devam edebilir.
  • Araştırmacılar giderek daha fazla ayrıntı odaklı hale geldiler ve her bir gerçek (ve bunu doğrulamak için girişimde bulundular), markaların etkileşime girmesi için yeni fırsatlar yaratıyor.

Arama, tüketicileri kesinlikle doğrusal bir dönüşüm hunisinde bir noktadan diğerine taşımak için büyük bir fırsattı. Bugün, arama, bir markanın pazarının ihtiyaçlarını, pazarlamadan operasyonlara, müşteri hizmetlerine, sadakat ve ötesine nasıl ulaşacağını anlamasına yardımcı olan iki yönlü bir iletişim kanalıdır.

AI destekli arama özelliklerinin entegrasyonu, markaların tüketicilere daha ayrıntılı ve anlamlı yollarla ulaşmasını sağlıyor.

Bu yılın başlarında kurumsal pazarlamacıların yüzde 60’ının içerik pazarlamasında AI’yı kullanmayı planladığını öğrendik . Halihazırda AI kullananların yüzde 31’i, onlara müşterilerini daha iyi anladığını ve yüzde 27’si daha fazla verimlilik ve zaman tasarrufu sağladığını söyledi.

Google’ın daha iyi ve giderek daha karmaşık ve benzersiz arama yapan arama yapanların ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için içeriğin daha iyi anlaşılması için RankBrain teknolojisini kullanıyor .

Tüketiciler daha sık arama yapıyor olsa bile, mutlaka sonuçların daha derinlerine inmiyorlar. Arama yapanlar, Google’ın AI’nın ağır kaldırma işlemini gerçekleştireceğini ve kendileri için en iyi yanıtı vereceğini umuyor. Sonuç olarak, farklı sorguları denedikçe ve çözümleri karşılaştırmak için daha sık arama yaptıkları için, Google sonucu tıklamaların yüzde 28’ini alır (sırasıyla iki ve üç konum sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 9’dur).

İçeriğinizin keşfedilebilir ve AI ile yürütülen arama için düzgün bir şekilde işaretlenmiş olması her zamankinden daha önemlidir.

2019’da en iyi arama performansı için ipuçları

2019’da SEO’ya yeni yaklaşımlar

Müşteri deneyimi ve Al-powered arama özelliklerinin avantajlarından yararlanarak, yeni yıla girerken pazarlamacıların odaklandığı birkaç alan var.

İzleyicileri ve kişilikleri anlama konusunda uzmanlaşın. 
Kişiler size en çok arzu ettiğiniz alıcılarla rezonansa girecek içeriği en iyi şekilde yaratacak, oluşturacak, optimize edecek, dağıtacak ve teşvik edecek bir çerçeve sunar. Bu yeni bir konsept değil, müşteri yolculuğunun şekli ve şekli değiştikçe hem karmaşık hem de giderek önem kazanan bir kavram. Greg Stirling burada şahsen güzel tavsiyelerde bulunuyor .

Müşterinizi dakika detaylarıyla anlayın. 
Elimizdeki geniş kitleler yelpazesiyle, daha ayrıntılı ve gerçek anlamda deneyimlerinizi kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz. Bu alıcının ihtiyaçları ve istekleri nelerdir? Medyayı nasıl tüketiyorlar? Yolculuklarında hangi aşamalarda kişiselleştirme en yararlı ve zorlayıcı olacaktır? Bu son sütunda içeriklerin çeşitli aşamalarına eşleştirilmesi ve tüketici deneyimlerinin daha etkin bir şekilde kişiselleştirilmesi hakkında konuştum .

Verileri beslemek, verimliliği ve ölçeği geliştirmek için yapay zeka ve makine öğrenimi kullanın. 
Bu artık fütüristik değil, ana akım. Tüm bu tüketici etkileşimi tarafından üretilen büyük miktardaki veri, analiz ve aktivasyon ile anlamsızdır. Büyük, dinamik veri setleri, kalıpları gerçek zamanlı olarak tanımlamanıza, tüketici tabanındaki değişimlere, rekabet ortamına ve bir bütün olarak pazarınızı daha iyi anlamanıza olanak tanır. AI ve ML, veri madenciliğinin sadece veri toplamaya dahil olan tekrar eden görevlerin otomasyonu olmadığını, aynı zamanda yazılımınızın artık performans iyileştirme için akıllı önerilerde bulunabileceği anlamına gelir.

Tıklamanın ötesinde ölçün. 
Sıralamanın ötesine geçin ve verileri tamamen omnichannel ve bölümler arası ölçümlerle tıklayın. Gelir ve ilişkilendirme kritik önem taşıyor ve yalnızca ekiplerin çapraz kanal takımlarını motive edip SEO stratejinize dahil edilmeleri için değil. Yürütülecek uygun kaynaklara ve bütçeye sahip olmalarının sağlanması zorunludur ve iletişim kurma yeteneğinizin büyük ve küçük kazanımlarını C-paketine yönlendirir .

SEO çabalarınızı güçlendirin ve başarıları kutlayın. 
Daha önce bahsettiğimiz bu veri kütlesi sayesinde yeni bir hesap verebilirlik döneminde çalışıyoruz. CMO’lar, ister pazarlama dahilinde olsun isterse pazarlama girişimlerini desteklemek için başka bir şirket liderine öneride bulunarak, harcamaların her bir kuruşundan sorumludur. Bugün, müşteri deneyimi için tüketicilerle doğrudan ilgilenen ön cephe ekibi üyeleri kadar hesaplısınız. Sıklıkla başarıları kutlayın ve SEO stratejiniz geliştikçe gerçekleşmesi gereken değişiklik için harekete geçin.

Bir önceki yazımız olan Mobil First indexing Artık Google’ın Arama Sonuçlarının Hakimiyetinde! başlıklı makalemizde Google Lighthouse Optimizasyonu, Mobil First indexing ve Mobil First indexing optimizasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yazın